„Rozšírená realita ponúka interaktívny zážitok, ktorý prepája reálny svet s digitálnym - resp. s počítačovo generovaným obsahom. V tomto prípade zobrazuje realitu doplnenú o digitálnu verziu rotujúceho 3D objektu výkričníka. Bodku tvorí fotografia zemegule (jedna z prvých, realizovaných z vesmíru) a vrchnú časť znaku tvorí fragment kozmického priestoru. Dielo je doplnené výrokom držiteľa Nobelovej ceny Jacqua L. Monoda.Vznik diela Výkričník v rozšírenej realite sme iniciovali v rámci Art Fondu v spolupráci s pánom Sikorom aj preto, aby sa výzva na zodpovednosť za stav planéty a životného prostredia dostala aj medzi mladšie generácie." hovorí Kristína Zaťko Jarošová, riaditeľka ART FOND, umeleckej zbierky 365.bank.
Rudolf Sikora sa ako jeden z prvých umelcov v Európe systematicky zaoberal témou globálno-civilizačného a ekologického ohrozenia sveta už od začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia. Ako hovorí sám autor: „Na jeseň 1969 som sa dostal k materiálom Rímskeho klubu, ktorý vznikol 7. 4. 1968 v Ríme. Rôzni odborníci v ňom poukazovali na globálny problém klimatických zmien na našej planéte. Potreboval som exaktnejšie posilniť môj záujem o životné prostredie, o jeho vývoj. Začal som si konkrétnejšie uvedomovať stav životného prostredia okolo mňa, okolo nás, na celom svete. Spojil som sa s ochranármi, ekológmi – chcel som viac porozumieť človeku. A dopĺňam: My ľudia sme tu - na našej Zemi – odkázaní na seba: človek na človeka! Ak budeme proti sebe, budúcnosť nezvládneme, planéta Zem ostane – ale bez nás... Tá planéta, z ktorej som urobil bodku výkričníka, ktorý varuje a posiela posolstvo do vesmíru!"
Sikora pôvodne plánoval realizovať ideu Výkričníka v podobe päťmetrového objektu ako civilizačnú výstrahu pre Bienále mladých v Paríži 1975, no rekonštrukciu päťmetrového objektu realizoval až o viac ako 40 rokov neskôr - v roku 2018. Tento rok vzniklo dielo v rozšírenej realite, čo ulahčí jeho prezentáciu pre širokú verejnosť.
"Rozšírená realita je u nás stále raritou, no v budúcnosti dokáže priniesť zásadné zmeny v tvorbe aj v prezentácii vizuálneho umenia. Dielo Výkričník majú ľudia príležitosť preskúmať vo svojom smartfóne, či už v monumentálnej veľkosti v Pálffyho paláci do 14.05., alebo v zmenšenej podobe aj v pohodlí domova. Horizontálne položenú QR kód si stačí naskenovať a použiť filter v aplikácii Instagram. Následne dielo ožije priamo pred vašimi očami," hovorí Zaťko Jarošová.
Ochrana planéty a životného prostredia je veľmi vážnou a častou témou umeleckého vyjadrenia. Aj ART FOND si všíma túto tematiku v umení, keďže je jedným z hlavných smerov filozofie 365.bank. Cieľom banky je apelovať na význam ekológie, a to nielen v bankových službách, ale aj v širšom kontexte.