úplné zatmenie Slnka nastane, keď sa počas novu – mesačnej fázy, keď je Mesiac bežne neviditeľný –, dostane mesačný tieň na povrch Zeme. Druhou podmienkou, aby sa tento astronomický jav dal pozorovať zo Zeme, je, aby bol Mesiac k Zemi dosť blízko. Jeho vzdialenosť od Zeme totiž pomerne dosť kolíše, od 360-tisíc kilometrov v perigeu, najbližšom bode jeho dráhy, až po 405-tisíc kilometrov v apogeu, keď je od Zeme najďalej. Ak je Mesiac od Zeme najďalej, na Zem už nedopadne jeho tieň, a tak vidíme len prstencové zatmenie Slnka. Ak je Mesiac bližšie, jeho priemer je na oblohe rovnaký alebo väčší ako priemer Slnka, takže ho dokáže zakryť úplne. Je to preto, že Mesiac je síce 400-krát menší ako Slnko, to je ale zas 400-krát ďalej od Zeme ako Mesiac, takže majú na oblohe približne rovnaký priemer.
Mesačný tieň má priemer približne 190 kilometrov a pohybuje sa po zemskom povrchu rýchlosťou približne 1700 km/h v oblasti rovníka, ale až takmer 8900 km/h v oblasti pólov. Preto ak stojíme na Zemi, môžeme úplné zatmenie Slnka pozorovať len niekoľko minút. Napriek tomu je to jedinečný zážitok, ktorý sa dá ťažko s niečím porovnať. Jediný raz mali ľudia možnosť pozorovať úplné zatmenie Slnka dlhšie. Stalo sa tak počas letových testov Concordu, ktorý ako jediné lietadlo dokázal držať krok s rýchlosťou mesačného tieňa a to až na dobu vyše 70 minút.
brockport a Erijský prieplav
Mestečko Brockport je typické malé americké mesto. Je na ňom krásne vidieť, ako sa vyvinulo z jednej hlavnej ulice, z ktorej odbočovali vedľajšie cesty – spočiatku nikam. Dnes už je mimo pôvodnej zástavby pomerne bohatá spleť uličiek s klasickými drevenými rodinnými domami.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.