radšej sa tomu miestu vyhnite, ani my tam nechodíme. Takto ma svojho času pred aténskym námestím Omonia a jeho susediacou štvrťou Exarchia vystríhali domáci. Táto lokalita má povesť geta, kde neplatí zákon, nechodia tam policajti, kvitne tam prostitúcia, za bieleho dňa sa predávajú aj užívajú drogy a v rozpadnutých domoch squatujú anarchisti. Šli sme sa tam teda pozrieť, či to stále platí. Sú štyri hodiny popoludní a smerujeme k malému námestiu Exarchia, ktoré nesie rovnaké meno ako celá štvrť a de facto je jej centrom. Čím sme bližšie, tým sú domy viac posprejované. Väčšina obchodov a reštaurácií tu očividne skrachovala. Na fasádach a stĺpoch domov sú plagáty s radikálne ľavicovou tematikou. Zápach cítiť z každého rohu. V polorozpadnutých domoch vidíme prvé squaty. Na bráne jedného z nich je obrovské áčko v krúžku, pred domom sedia bradatí muži v čiernych tričkách a debatujú. Fotiť vraj nemáme. Ideme ďalej, oproti nám pomaly kráča muž z Afriky. „Chcete niečo?” veľavýznamne sa pýta. Slušne odmietame, pre drogy sme sem neprišli. Pri námestí v niektorých vybraných uličkách posedávajú v tieni stromov desiatky ďalších dílerov. Problémy však nerobia, minimálne za svetla. V celej tej bezútešnosti a chudobe je však jasne vidno jeden zaujímavý fenomén. Pomalý rozmach.
turistické geto
Obávaná štvrť sa totiž nenápadne mení. Kde-tu pribúdajú nové nezávislácke kaviarne, alternatívne bary, kiosky s pouličným jedlom či malé obchodíky s platňami a knihami. Časť anarchistov zrejme odložila Molotovove kokteily a marxistickú literatúru a pustila sa do biznisu. Oživenie v kombinácii s lacným bývaním a prenájmom priestorov automaticky láka aj umelcov, ktorí si tu otvárajú dielne a galérie.
„Z nočnej mory mesta sa čoskoro môže stať vyhľadávaná štvrť. Na jar tam napríklad čínsky investor za pár drobných kúpil sto bytov. Chce ich zrekonštruovať a prenajímať návštevníkom mesta.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.