správa sociálnych sietí Policajného zboru Slovenskej republiky, to pre niekoho znie ako mechanická práca – ale vy ste na pozícii admina vykonávali niečo ako strategické činnosti proti hybridným hrozbám, je tak?
David Púchovský: Ja by som vyzdvihol dva hlavné piliere tejto práce. Jedným pilierom bolo budovanie imidžu polície, zvyšovanie dôvery ľudí voči polícii a následné zlepšenie spolupráce s ľuďmi. A keďže sa nám to darilo, tak aj počet sledovateľov narastal a chodilo nám veľké množstvo správ, v ktorých sa neraz nachádzali tipy napríklad na hľadané alebo nezvestné osoby, prípadne na rôznu trestnú činnosť. Tieto tipy sme odstupovali ďalej príslušným zložkám. Druhý pilier našej činnosti bol boj proti hybridným hrozbám, mali sme naň vyhradenú aj osobitnú stránku Hoaxy a podvody – a aj tam sme dostávali tipy od verejnosti. Takéto informácie sme napríklad posielali aj na NAKA, lebo tam mohlo ísť o istý druh extrémizmu, alebo na SIS. Čiže tá práca vôbec nebola len o písaní statusov alebo o točení prezentačných videí, ale zahŕňala až operatívno-spravodajskú činnosť, keďže takýchto informácií sme posúvali ďalej naozaj veľa. Preto poviem, že ľudia, ktorí rozhodujú o osude tejto stránky, nemajú ani potuchy, čo to všetko obnášalo.
koľko takýchto podnetov ste, povedzme, do mesiaca dostali, vyhodnocovali a posúvali ďalej príslušným bezpečnostným zložkám?
Určite to bolo dvojciferné číslo. Samotných správ prišlo niekedy aj sto denne, ale niektoré sa opakovali – za celý mesiac sme dostali dajme tomu sto správ o tom istom subjekte. Mesačne sme odstupovali iným bezpečnostným zložkám dvojciferný počet správ.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.