ohniská napätia vo svete vrú. Na Strednom východe mieša karty Irán, podporuje Hamas, Hizballáh, Hutíov a ďalších aktérov, štátnych aj neštátnych. Čo zamýšľa?
Irán sa aktuálne usiluje etablovať už nie iba ako silný aktér v južnom regióne. Po prvý raz je aktívnym hráčom smerom na sever: masívne dodáva Rusku zbrane, ktoré Rusko používa vo vojne proti Ukrajine, spolupracuje s Ruskom v námornej oblasti a táto spolupráca presahuje Stredozemné more, siaha do Čierneho mora, spája ho so Sýriou. Irán je stále najlojálnejší spojenec Ruska a dnes je pre Rusko veľmi užitočný tým, že učí Rusov ilegálne obchádzať sankcie – s tým má dlhoročné skúsenosti.
Zákernosť Iránu si Európania často neuvedomujú, neberú Irán ako primárnu hrozbu – aj preto, že nás USA chráni pred možnými útokmi iránskych balistických rakiet. Irán využíva, že Európa mu nevenuje veľkú pozornosť, presne preto sa v Európe správa asertívnejšie, dokonca potenciálne plánuje atentáty v európskych krajinách.
takže Irán lojálne posluhuje Rusku.
Po prvé, vzhľadom na konflikt v Gaze a jeho dôsledok, eskaláciu v Červenom mori, je jasné, že Irán pomáha odvádzať pozornosť sveta od Ruska. Po druhé, angažmán Iránu v Červenom mori má obrovské dôsledky pre ekonomiky na celom svete. Výslednými stúpajúcimi cenami trpia špecificky Európania, a aj preto by sme my v Európe mali prehodnotiť svoj prístup k iránskej hrozbe a dôsledne analyzovať, ako sa iránska hrozba spája s Ruskou. Lebo, to treba zopakovať, Irán väčšinou toho, čo robí, pomáha Rusku – majú, napokon, podobný cieľ. Tak ako Rusko, aj Irán chce zničiť Západ. Preto by nás nemalo prekvapiť, že sa spájajú a ohrozujú naše ekonomiky, naše záujmy, ohrozujú slobodnú moreplavbu a posúvajú do Európy vlny utečencov.
spôsob, ktorým na pokyn Iránu konajú Hutíovia v Jemene – teraz priamo ohrozili aj americké kapacity a zabili amerických vojakov –, si od USA vyžiadal reakciu. Znejú však aj komentáre, že USA by sa malo s Hutíami radšej pokúšať diplomaticky vyjednávať. Ako sa však dá s takýmto aktérom diplomaticky jednať?
Je to veľmi ťažké a Európa tomu – opäť musím povedať – nevenuje veľkú pozornosť, keďže má iné problémy. Ale Jemen je vo vojne s Hutíami už zhruba desaťročie. Saudská Arábia sa v tom tiež silne angažuje a je zaujímavé, že je tam vidieť podobné problémy, akých sme svedkami vo vojne na Ukrajine: Saudi používajú západnú technológiu, každý týždeň vynakladajú milióny na odrážanie útokov veľmi lacnými dronmi zo strany Hutíov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.