Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zuzana Kumanová o nezákonných sterilizáciách žien: Zdravotníci neraz vyžadovali rozhodnutie aj počas už prebiehajúceho pôrodu

.michal Oláh .rozhovory

Téma nedobrovoľných sterilizácii chudobných žien rezonuje Slovenskom minimálne dvadsaťpäť rokov. Spoločná história s Českou republikou nás spája aj v tejto téme, pričom tam sa ženy poškodené sterilizáciou v rozpore s právom od roku 2021 môžu uchádzať o odškodnenie. Na Slovensku to žiaľ nebude zatiaľ možné, lebo návrh zákona nebol ani dnes odhlasovaný, celá koalícia sa hlasovania zdržala.

Zuzana Kumanová o nezákonných sterilizáciách žien: Zdravotníci neraz vyžadovali rozhodnutie aj počas už prebiehajúceho pôrodu boris németh

v rozhovore sa dočítate aj:

  • kto a prečo začal sterilizovať rómske ženy
  • ako sa zmenila situácia po roku 1990
  • aký podiel mali na sterilizáciách sociálni pracovníci 
  • aké o tom existujú dôkazy

národná rada Slovenskej republiky na dnešnej schôdzi rokovala o Návrhu zákona na odškodnenie osôb sterilizovaných v rozpore s právom. Predkladateľom zákona sú opoziční poslanci hnutia Slovensko, a to Peter Pollák, Anežka Škopová, Lukáš Bužo a Viliam Tankó. Slovenská republika sa 24. novembra 2021 ospravedlnila za protiprávne sterilizácie žien v období od roku 1966 po rok 2004.  Prečo sa ospravedlnila práve za toto obdobie? Boli tieto ženy nejako odškodnené? 

Vláda SR ospravedlnila praktiku, ktorá je vnímaná ako realizovaná v rozpore s právom. Treba povedať, že v období socializmu  v rámci presadzovaných štátnych politík k „občanom cigánskeho pôvodu“ riadených Komisiou vlády SSR pre otázky cigánskych obyvateľov bol vytvorený priestor pre „znižovanie nezdravej populácie“, a to sterilizáciou žien. 

Od polovice 70-tych rokov bol sterilizačný zákrok sprevádzaný vyplatením jednorazovej sociálnej dávky, v 80-tych rokoch to bolo na Slovensku niekoľko tisíc československých korún. 

Táto jednorazová dávka sa stala nástrojom manipulácií. Výskumy v 80-tych rokoch ukázali, že k sterilizáciám dochádzalo pod tlakom, napríklad vyhrážkami, že už narodené deti budú odňaté do detských domovov, že rodina nedostane stavebné povolenie na dom, že nedostane byt, že muž nebude prepustený z väzenia, ale tiež bez porozumenia, čo zákrok znamená. Odhadovaný počet žien,  ktoré podstúpili sterilizáciu je v tisícoch, napr. v roku 1987 to bolo 1823 žien, v roku 1988 to bolo 1625 žien. 

Na praktiky poukazovala Charta 77 v roku 1978, v 80-tych rokoch aj romistický výskum autorov Ruben Pellar a Zbynék Andrš. V roku  1990 vydal správu k sterilizáciám 1990 Otakar Motejl – neskorší verejný ochranca práv v Českej republike. 

ako sa zmenila situácia na Slovensku po roku 1990? 

Komisia vlády pre otázky cigánskych obyvateľov bola zrušená a s ňou aj všetky štátne politiky. V roku 1991 boli vládou Slovenskej republiky prijaté Zásady vládnej politiky k Rómom, ktoré nastavili iné východiská pre postavenie Rómov. 

Napriek tomu, niektoré praktiky týkajúce sa sterilizácií v zdravotníckych zariadeniach pretrvávali – predovšetkým odporúčanie, že po dvoch cisárskych rezoch je sterilizácia nevyhnutná. Tiež informovaný súhlas k sterilizácii mohol byť vyžadovaný počas pôrodu, pod tlakom, u mladistvých bez prítomnosti zákonného zástupcu a zjavne bez porozumenia, teda úkon nebol vysvetlený adekvátne k mentálnej úrovni a v jazyku, ktorému ženy rozumeli, ale hlavne zdravotníci vyžadovali neraz rozhodnutie aj počas už prebiehajúceho pôrodu.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite