víťazstvo poľskej demokratickej opozície v parlamentných voľbách vlani v októbri prinieslo nádej, že aj keď sa vládna moc autokraticky roztiahne do všetkých kútov spoločnosti a dlho tam panuje, môže napokon prehrať. Ako sa to opozícii podarilo?
Správne hovoríte, že to trvalo dlho. Veľmi dlho. Celých osem rokov. A voľby, ktoré opozícia na jeseň vyhrala, vyhrala v takej situácii, že vláda viedla nepoctivú kampaň, používala nepoctivé prostriedky, kontrolovala verejné médiá, televíziu, rozhlas. Príčin, prečo sa to opozícii podarilo, je viacero. Podstatné bolo, že voliť prišlo omnoho viac ľudí, než chodilo vo všetkých minulých voľbách, ale predovšetkým, zmenil sa pomer voličov. Prišlo voliť viac mladých voličov než tých starších, a najmä prišlo viac žien ako mužov. To, že šli voliť ženy a bolo ich viac ako mužov, bolo zrejme najdôležitejšie.
prečo prišli k urnám práve mladí a ženy?
Najjednoduchšia odpoveď znie, že práve oni boli najviac nahnevaní po ôsmich rokoch vlády Kaczynského strany. A hlavným opozičným skupinám sa ich podarilo mobilizovať. Bolo veľmi dôležité, že Občianskej platforme sa podarilo udržať jednotu, že sa nerozhádala a zostala najsilnejšou opozičnou stranou. Pre jej fungovanie sa ukázalo ako dôležité, že Donald Tusk sa pred pár rokmi vrátil z Bruselu do Poľska.
ľavicové strany šli do volieb pod hlavičkou Volebný výbor Nová ľavica. Tie zohrali v porážke PiS tiež významnú rolu?
Určite. Dôležité bolo, že ľavicové subjekty šli do volieb zjednotené. Aby sme pochopili význam toho zjednotenia, musíme si pripomenúť, že PiS pred skoro deviatimi rokmi voľby vyhrala a mohla potom dve volebné obdobia vládnuť najmä preto, že vtedy šla ľavica do volieb rozdrobená, takže do Snemovne sa nedostala nijaká ľavicová strana.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.