v tejto chvíli, keď spolu hovoríme, sa začína samit NATO vo Washingtone. Prebieha v atmosfére vojny, extrémnych rizík, ale aj možno zbytočných rečí o eskalácii a aj výraznej únavy z vojny ako takej. Aké sú vaše očakávania od washingtonského samitu Aliancie?
Nemyslím si, že tento samit nám poskytne to, čo chceme. Vyzerá to tak, že z neho vyplynú určité konkrétnejšie predstavy o ceste k členstvu Ukrajiny v Aliancii – lebo členstvo Ukrajiny v Aliancii je to, čo v konečnom dôsledku chceme dosiahnuť. Ale nazdávam sa, že to dopadne tak, že Ukrajina nebude môcť vstúpiť do NATO, kým prebieha vojna. Sčítané a podčiarknuté, Ukrajine bude členstvo v NATO umožnené až po tom, čo dôjde k porážke Ruska.
A tým pádom máme úplne jasné, čo musí byť absolútnou prioritou: dosiahnuť porážku Ruska a nastoliť takú stratégiu NATO, ktorá podporí Ukrajinu pri realizácii tohto cieľa. A toto by som rád videl na samite. Či sa toho dočkáme? Podľa mňa je to vysoko nepravdepodobné. Dočkáme sa iných vyjadrení o pomoci Ukrajine, aby sa posunula na svojej ceste do NATO ďalej? Áno. Ale budú mať tieto vyjadrenia skutočne závažný význam bez komplexnej zastrešujúcej stratégie, o ktorej som práve hovoril? Toto je podstatná otázka.
ak sa pozriete na posledné mesiace, v akom stave je jednota NATO? Posilnila sa? Nemožno nevidieť, že niektoré členské štáty – Maďarsko, Slovensko – sú, čo sa týka postoja k Ukrajine, problémové. Koľko reálnych škôd môže ich postoj napáchať?
Navrhujem, aby sme sa najskôr pozreli na pozitíva. Skutočnosť, že Švédsko a Fínsko sú pevnými, neoddeliteľnými členmi NATO, je vynikajúca správa. Vladimir Putin rozpútal inváziu s odhodlaním zmenšiť silu NATO. A dosiahol presný opak, NATO je silnejšie, NATO je väčšie, NATO získalo dve nové členské krajiny, ktoré sú vojensky veľmi schopné a veľmi silné – nezabudnime, že aj Švédi, aj Fíni boli ešte pred vstupom vo veľmi úzkom partnerstve s NATO. Takže toto je ozaj dobrá správa.
ANNA ROSE LAYDEN/GETTY IMAGES10. júl 2024 Washington, USA: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s kongresmanmi. Naliehavo žiadal o urgentnú pomoc – okrem iného aj o systémy protivzdušnej obrany Patriot na ochranu miest.
Žiaľ, práve teraz sme mali možnosť sledovať Viktora Orbána, lídra členského štátu NATO, ako v istom zmysle nabáda k uzatvoreniu takzvaného mieru na Ukrajine – mieru s Putinom. A to nie je dobrá správa. Maďarsko aj Slovensko blokujú podporu NATO – blokujú zasielanie zbraní NATO na Ukrajinu aj iné iniciatívy. Ani to nie je dobrá správa. Pritom aj Maďarsko, aj Slovensko využívajú obrovské bezpečnostné záruky, ktoré NATO poskytuje – a myslím si, že práve pri tejto príležitosti je dobré im to pripomínať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.