moja prvá otázka sa, pochopiteľne, týka Ukrajiny. Aký je Váš názor na pomoc, nedávno schválenú Kongresom Spojených štátov? Predstavuje bod obratu vo vojne na Ukrajine?
Áno aj nie. Pri označovaní bodov obratu musíte byť vždy opatrní. Najdôležitejšie je, že je tu pokračujúca podpora, a to podpora zbraňami, ktoré môžu znamenať rozdiel v prospech Ukrajiny. Podľa mňa to tak je v prípade nového balíka dodávky zbraní, schváleného americkým kongresom. Ale z európskej perspektívy je rovnako dôležitá podpora, poskytovaná všetkými európskymi členmi NATO. Ešte dôležitejšia je od krajín, ktoré priamo susedia s Ukrajinou alebo sú jej blízko. Ako vždy, nejde o jedno alebo druhé, ide o holistický pohľad a prístup. Prvým je balík dodávok zbraní, ale rovnako dôležitá je jednota a spolupráca, vyjadrená slovami „tak dlho ako bude treba, tak veľa ako bude treba“. Toto Západ dokazuje. A z tejto perspektívy to môže predstavovať rozdiel, nech už ide o dodávky lietadiel, pozemných protileteckých systémov alebo útočných zbraní. A, samozrejme, vždy musíme rešpektovať, že Ukrajina je suverénna krajina, ktorá sama rozhoduje o tom, čo potrebuje, a my podporujeme to, čo robia.
čiže je na nich, o čo požiadajú, čo potrebujú a čo sa im poskytne?
Pochopiteľne, to je aj politické rozhodnutie, ale z vojenského hľadiska to tak vidím.
aký je Váš názor na nové ukrajinské zbrane?
Pre nás, veliteľstvo NATO pre transformáciu a rozvoj, je veľmi zaujímavé identifikovať lekcie, ktoré nás vojna na Ukrajine môže naučiť. Sledujeme, aká inovatívna a svižná dokáže byť krajina. Tiež nás to vedie k úvahám nad odolnosťou a úlohou vlády a štátu. Ak sa musíte brániť, ste pritom veľmi šikovní a inovatívni, a je veľa vecí, ktoré my vidíme a identifikujeme a ktoré zahrnieme do našich úvah.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.