pred pár mesiacmi ste založili NEST Institute, Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby. Aká je jeho činnosť a prečo vznikol?
Patrik Haburaj: Celý inštitút je občianske združenie, založené pred pár mesiacmi, som tam ja, kolega Domicián Zahorjan a ešte Daniel Milo, ktorý bol predtým riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám na ministerstve vnútra. My sme tiež boli súčasťou tohto centra, kde bolo dohromady desať ľudí. Mnohí sme odtiaľ poodchádzali a niektorí sme cítili potrebu pokračovať v tematike hybridných hrozieb, a od júla tohto roku NEST Institute (Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby) oficiálne funguje.
Máme niekoľko cieľov, všetky sa týkajú hybridných hrozieb a chcem zdôrazniť, že nielen dezinformácií. K hybridným hrozbám totiž okrem dezinformácií patria aj iné témy: ovplyvňovanie volieb, zneužívanie migrácie, rozširovanie zbraní, polarizácia spoločnosti, je tam tiež problematika ovplyvňovania akademickej obce, ekonomickej závislosti, zasahovania do médií, slabé miesta verejnej správy a podobne. Celkovo je tých okruhov viac ako dvadsať. Neriešime len dezinformácie a ruskú propagandu, ale riešime celý komplex nástrojov, ktoré môžu byť použité v rámci pôsobenia proti Slovenskej republike.
a toto sa predtým robilo na ministerstve vnútra a vy ste odtiaľ odišli – prečo? Malo to súvis s voľbami a zmenou politickej moci? Prestalo ministerstvo riešiť hybridné hrozby, keď nastúpila súčasná vládna koalícia?
PH: Po voľbách sme tam zostali ešte niekoľko mesiacov, čakali sme, ako sa bude oblasti hybridných hrozieb venovať súčasná vládna garnitúra. No časom sa stalo to, čoho sme sa obávali: táto téma bola potlačená maximálne do úzadia. Náplň práce bola pozmenená, útvary, s ktorými sme v rámci iných rezortov štátnej správy spolupracovali, boli zredukované alebo rozpustené alebo im zmenili agendu.
máte na mysli útvary proti hybridným hrozbám na ministerstve vnútra a obrany?
PH: Úplne prvý útvar bol na ministerstve zahraničných vecí aj na úrade vlády, dohromady boli zhruba štyri takéto subjekty. Tie naše štruktúry, ktoré sme mali vtedy vybudované, vznikli v roku 2022, pár dní po začiatku plnoformátovej ruskej agresie na Ukrajine. Tie útvary vznikli na základe projektu financovaného z európskych peňazí, Slovenská republika na ne nedala nijaké prostriedky, financovali sa na základe európskeho projektu. Tento európsky projekt sa po dvoch rokoch skončil s tým, že štát má povinnosť ho ešte dva roky udržať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.