roky žiješ v USA, Dalibor, a pôsobíš ako politický analytik. Aké dojmy v tebe zanechal výsledok v amerických prezidentských voľbách, teda víťazstvo Donalda Trumpa?
Výsledok je pre mňa sklamaním, ale nemal by byť prekvapením. Dal sa očakávať, prieskumy vyzerali tesne a predpovede stávkových kancelárií dokonca Trumpa favorizovali. Tak či onak, sklamanie je to preto, lebo keď Donald Trump pred štyrmi rokmi zorganizoval pokus o štátny prevrat, útok na Kapitol, mal som dojem, že to mala byť bodka za jeho politickou kariérou. Mnohí republikáni k nemu ako k politickej „mŕtvole“ aj pristupovali, a aj preto Donald Trump nebol formálne impeachovaný za útok senátom. Celkovo sa to skrátka bralo tak, že je to odchádzajúci prezident, ktorý už patrí do minulosti.
mimochodom, nie je to prvý príbeh politického zmŕtvychvstania, aj Robert Fico na Slovensku po protestoch Za slušné Slovensko pôsobil tak, že už patrí do minulosti, a predsa sa vrátil – čo malo svoje príčiny. Aké sú ale príčiny návratu Donalda Trumpa?
Príčiny návratu Donalda Trumpa sa až tak nelíšia od príčin návratu Roberta Fica. Napokon sa aj Donald Trump rovnako ako Robert Fico rozhodol kandidovať preto, aby sa uchránil pred trestnými stíhaniami. Dôvod Trumpovej výhry sa tiež podobá tomu, čo pomohlo na Slovensku Robertovi Ficovi: alternatíva voči nim voličov z rôznych dôvodov neuspokojila.
trump vyhral voľby s takým náskokom, že ho zrejme volilo dosť ľudí, ktorí ho nemajú radi, ale z nejakého dôvodu museli usúdiť, že je to skrátka lepšie ako druhá možnosť.
Áno, toto sa presne stalo. Donald Trump si v mnohých štátoch značne polepšil oproti výsledku, ktorý dosiahol vo svojich minulých víťazných voľbách, a po prvý raz získal aj absolútnu väčšinu hlasov, a bolo to len druhý raz od roku 1988, čo sa toto podarilo republikánskemu kandidátovi.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.