Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fact-checking za tejto vlády je frustrácia

.martin Hodás .rozhovory .rozhovor

Mladý novinár Robert Barca pôsobil v médiách od roku 2016. Bol online editorom .týždňa a neskôr písal aj pre Denník N. Venoval sa tiež dokumentárnej a reportážnej fotografii, za ktorú viackrát získal ocenenie Slovak Press Photo. Jeho meno však v spoločnosti zarezonovalo až po tom, čo sa stal fact-checkerom francúzskej tlačovej agentúry AFP, ktorá overuje správy pre sociálne siete Facebook a Instagram. Teraz v médiách definitívne končí – odchádza do Bruselu, kde bude asistentom europoslankyne Progresívneho Slovenska Lucie Yar.

Fact-checking za tejto vlády je frustrácia boris németh

úplne prvý hoax si vyvrátil ešte vo februári 2020, keď Facebook a AFP nestihli pred voľbami naplno rozbehnúť fact-checkingový program. V každom prípade hneď nato prišla ďalšia silná téma – covid. Aké to bolo, naskočiť do kolotoča overovania faktov práve s nástupom pandémie?

To bolo na tom celom to najzvláštnejšie, pretože ja som naozaj svoju prácu začal robiť úplne súbežne s tým, ako začala globálna pandémia, keď takmer celá populácia planéty išla do nejakého lockdownového režimu. Ja som začal vo februári pracovať z domu, keďže spravodajská agentúra AFP nemá na Slovensku svoju pobočku, a celkom dobre si pamätám ten prvý marcový týždeň, keď ohlásili lockdowny a vlastne všetci začali pracovať z domu spolu so mnou. 

Bolo to bizarné, pretože to bol skok rovnými nohami do studenej vody. Ja, samozrejme, nemám žiadnu odbornú expertízu práve na oblasť epidemiológie alebo medicíny, takže som postupoval iba pomocou tradičnej novinárskej práce. Musel som sa spoliehať na relevantné zdroje, lekárov a odborníkov. Pritom trvalo mesiace až roky, kým vznikol nejaký vedecký konsenzus o tom, aký skutočne nebezpečný ten vírus je, akým spôsobom môže vplývať na rizikové skupiny a akým presne spôsobom voči nemu bojovať. Pričom sa vírus samotný ďalej vyvíjal, mutoval a mutuje doteraz. A to boli všetko faktory, ktoré sme sa aj my ako novinári v podstate učili za pochodu.

Skrátka tu bola nejaká neviditeľná, ale objektívna hrozba, o ktorej sa v podstate zo dňa na deň začali šíriť dezinformácie, hoaxy, výmysly a nepravdy. A mám pocit, že sme sa z toho stále nespamätali. Covid bol príčinou alebo minimálne katalyzátorom toho, že mnohí ľudia stratili väzby s fyzickým svetom a začali viac času tráviť na sociálnych sieťach, a tam je aj príčina mnohých volebných výsledkov, ktoré vidíme aj v tomto roku. 

Zároveň chcem zdôrazniť, že vzhľadom na svoju súčasnú pozíciu tu prezentujem iba svoje vlastné osobné názory.

vnímal si v tom čase zvýšenú zodpovednosť práve preto, že dezinformácie a hoaxy, ktoré prišli s covidom, boli doslova životu nebezpečné? Hoci sme o ňom vedeli veľmi málo, už spočiatku bolo zrejmé, že ide o hrozbu.

Áno, určite. To bolo niečo, vďaka čomu mi tá práca dávala veľký zmysel – pretože som v reálnom čase videl, akým spôsobom ľudia aj v mojom okolí začali veriť rôznym poverám a rôznym všeliekom.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite