Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Bill Kristol: Nedajme sa zastrašiť demagógmi a autoritármi. Využime ich slabosti

.marína Gálisová .rozhovory .rozhovor

Amerika si v tomto roku zvolila prezidenta, ktorý môže oslabiť vzťahy s Európou aj pomoc Ukrajine. Máme sa báť? Bill Kristol, jeden z najprenikavejších komentátorov globálneho diania, to z Washingtonu vidí inak.

Bill Kristol: Nedajme sa zastrašiť demagógmi a autoritármi. Využime ich slabosti JULIA DEMAREE NIKHINSON/AP PHOTO/GETTY IMAGES 6. november 2024 Palm Beach, Florida, USA: Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump prichádza na volebný večierok.

my dvaja sme sa teraz stretli prostredníctvom digitálnych technológií, ale na začiatok ešte poviem, že včera som sa v Prahe stretla osobne s Alsu Kurmaševovou, novinárkou, ktorú tento rok pustili aj vďaka snahe americkej diplomacie z ruského väzenia. Jej sila a optimizmus sú nákazlivé a hovorila som si, že toto všetci teraz potrebujeme. Pri pohľade na rok 2024, vnímate to rovnako?

V prvom rade som nesmierne rád, že Alsu je na slobode. Áno, potrebujeme silu a optimizmus, lebo rok 2024 je rozhodne rokom, s ktorým sa radi rozlúčime. My Američania si ho budeme pamätať ako rok, v ktorom bol Donald Trump po druhý raz zvolený za prezidenta, a je to neuveriteľné – zvoliť ho po tom všetkom, čo povedal a urobil, po zlovestne pamätnom šiestom januári, keď jeho priaznivci vzali útokom Kapitol, po tom, ako vládol vo svojom prvom období, po tom, ako sľúbil voličom rôzne autoritárske opatrenia. Američania si ho skrátka priali aj druhý raz. Môžeme za to zvaliť vinu na Joea Bidena, že kandidoval a príliš dlho sa držal kandidatúry, môžeme vyčítať jeho viceprezidentke Kamale Harrisovej, že mala kandidovať od samého začiatku a že mala viesť inú kampaň, keď napokon kandidovala. Na výsledku sa podieľalo veľa rozličných faktorov a veľa aspektov Ameriky, ale hlavné je, že ten výsledok je zlý. A keď si tento výsledok volieb dáte dohromady s globálnou situáciou, ktorá je nebezpečná a nestabilná, so svetom, v ktorom sily autoritárstva ochotne spolupracujú a zdanlivo silnejú, vyzerá to ešte horšie. Plus, Bidenova administratíva rozhodne neurobila pre Ukrajinu všetko, čo urobiť mohla a mala. Je to ťažké. Ale treba si pripomenúť aj pozitíva...

skočím vám do reči, pretože veľa ľudí vníma presne to všetko negatívne, čo ste práve vymenovali, a keď sa im niekto pokúsi pripomenúť, že realita nie je len čierna, tak nielenže prevracajú očami, ale priam vyčítavo hovoria, že hľadanie pozitív robíme nasilu. Ako to vnímate?

Pozitíva sú skutočné, vôbec ich netreba hľadať nasilu ani si ich vymýšľať. Stačí sa pozrieť do Gruzínska, kde sa v nesmierne náročnej situácii pozdvihli tamojší ľudia k obrovskému výkonu, vzdorujú obuškom, vodným delám.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite