Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Novinár Aleksander Kaczorowski: Vlna populizmu sa môže rozbiť aj o Trumpa

.marína Gálisová .rozhovory .téma

Poľský novinár Aleksander Kaczorowski v rozhovore pre .týždeň hovorí o štátnikoch, o rozpadnutej V4, ale aj o skúške Donaldom Trumpom, z ktorej môže Európska únia vyjsť lepšie, než by kto teraz očakával – no musí si uvedomiť, čo chce a čo znamená.

Novinár Aleksander Kaczorowski: Vlna populizmu sa môže rozbiť aj o Trumpa KACZOROWSKI © FONDATION JAN MICHALSKI, TONATIUH AMBROSETTI

ste teraz v New Yorku, odtiaľ je k nám aj do Poľska ďaleko, ale práve pre ten geografický odstup – ako vidíte strednú Európu? Začnime Poľskom, kde to po porážke populistickej vlády vyzeralo, že voliči vrátili krajinu na rozumnejšiu cestu, stále to platí?

Podľa mňa áno, Poľsko je stále príkladom, že spoločnosti vedia zvrátiť tú populistickú vlnu, ktorá je veľmi silná najmä v strednej Európe – a vlastne je silná aj vo väčšine európskych štátov. Treba zdôrazniť, že poľský premiér Donald Tusk bol v roku 2024 jedným z dvoch politikov, ktorí skutočne dominovali na politickej scéne vo svojich domovských krajinách a mali čo povedať aj na európskej platforme. Druhou z tejto dvojice politikov bola talianska premiérka Giorgia Meloni. Tusk a Meloni síce patria k rôznym frakciám v Európskom parlamente, ale sú to viac-menej stredo-pravé zoskupenia, ktoré medzi sebou vedia spolupracovať a zhodnú sa hlavne na tej najdôležitejšej téme, ktorou je postoj voči ruskej agresii proti Ukrajine. Takže príklad Poľska je podľa mňa  pozitívny.

a ako to má poľská vláda na domácej scéne po prvom roku svojho pôsobenia? Ako ju hodnotia?

Vy na Slovensku v školách hodnotíte žiakov známkami od 1 do 5, jednotka je najlepšia. My v poľských školách máme šesťstupňové hodnotenie od 6 do 1, zámerne uvádzam v tomto poradí, pretože najlepšia je šestka. Ja osobne by som poľskej vláde udelil štvorku – teda tretiu najlepšiu známku. Už to bol určitý výkon, že sa v Poľsku podarilo udržať vládnu koalíciu, ktorá pozostáva z niekoľkých rôznych zoskupení. Najdôležitejšie je, že koalícia drží pohromade. A druhá najdôležitejšia vec je, že sa podarilo upokojiť atmosféru v spoločnosti. Poliaci už nie sú natoľko nervózni, nie sú každodenne bombardovaní propagandou ako za minulej vlády. A tretia vec – možno aj tá najdôležitejšia – je, že Donald Tusk za posledný rok prišiel s novou ideou, novým konceptom liberálnej politiky. Povedal by som, že je to akýsi muskulárny, mocný, rázny liberalizmus. Toto poľským liberálom pomohlo čeliť pokusom autoritárov zľava aj sprava a môže to byť aj povzbudivý príklad pre Slovensko.

čiže pomohol im muskulárny liberalizmus – môžete ale vysvetliť, čo to je?

Znamená to to, že ak sa chce liberálna strana udržať pri moci a čelí rôznym hrozbám či už doma, alebo v zahraničnej politike, tak nemôže len tak abstraktne tárať o témach typu, že musíme mať teplú vodu a podobne. Musí ľuďom otvorene povedať, že situácia je vážna na rôznych úrovniach, doma aj v zahraničí. A zároveň liberálni politici musia ukázať, že budú naozaj riešiť najdôležitejšie problémy. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite