ešte kým sa začneme baviť o dnešnej mladej generácii, mohli by sme si povedať, ako je vlastne definovaný pojem generácie?
V princípe neexistuje úplná zhoda na tom, ako presne operacionalizovať tento pojem. Ale zároveň platí, že stratená generácia prvej svetovej vojny, tichá generácia druhej svetovej vojny alebo baby boomers generácia po druhej svetovej vojne sú všeobecne zrozumiteľné pojmy. Tieto generácie sa striedali po približne tridsiatich rokoch, dnes sa tá doba skracuje. Ale napriek tomu, že samotný pojem generácie nie je ostro definovaný, dnešná mladá generácia je definovaná veľmi jasne.
čím?
Vždy platilo, že generácie sa medzi sebou odlišovali, niekedy až zásadne, ale neboli to odlišnosti paradigmálne. Teraz však prišlo k tomu, že sa začali odlišovať paradigmálne. My tu máme generáciu, ktorá žila v analógovom svete, spolu s generáciou, ktorá zažila prechod od analógového k digitálnemu svetu, a potom generácie, už dve, ktoré sú digitálne.
To je, obrazne povedané, akoby lovci a zberači žili spolu s tými, ktorí sa práve usadili a stavajú prvý permanentný príbytok, a zároveň s tými, ktorí už sú nejaký čas usadení. Takúto zrážku epoch dnes žijeme, len v nesmierne skrátenom období.
ako sa to prejavuje na tej najmladšej generácii?
Sú to ľudia, ktorí začali svet vnímať v čase, keď im, obrazne povedané, ruky prirástli k mobilom. Nie je preto prekvapujúce, že táto generácia začala unikať pred svetom reálnym do sveta digitálneho. O reálnom svete nemajú veľké ilúzie čiastočne preto, lebo o ňom majú veľa informácií. Vlastne sú zahltení informáciami, ktoré ale nie vždy vedia úplne dobre vyhodnocovať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.