mnoho slovenských liberálov tak trocha nedôveruje KDH, či už kvôli predsudkom, alebo reálnym krokom. A tých 6 – 7 % KDH bude vo voľbách, v ktorých skôr či neskôr vyvrcholí to, čo sa teraz na Slovensku deje, zrejme rozhodujúcich. Preto vládna koalícia útočí na KDH a moja prvá otázka na Fera Mikloška, ktorý takéto útoky zažíva vyše 30 rokov, je, si týmto posledným pokusom vraziť klin do opozície vôbec prekvapený?
Nie som, je to logické, lebo táto vládna koalícia nemá istú väčšinu. Vo voľbách to môže dopadnúť všelijako, zatiaľ to je 50 : 50, ale nikdy nevieš, ako sa v poslednej chvíli rozhodnú niektorí voliči. KDH bude mať 15. februára slávnostnú radu, kde bude sláviť 35 rokov. Je to svojím spôsobom unikát, že to tu ťahá 35 rokov, aj keď 8 rokov bolo mimo parlamentu. Ale vráťme sa k minulosti. Pred voľbami 1992 odišlo z KDH zoskupenie SKDH na čele s Jánom Klepáčom, Vilom Oberhauserom a Tirpákom a ďalšími. To bola dosť veľká rana, pretože oni boli tí národne orientovaní a my sme mali byť tí akože protinárodne orientovaní. Napriek tomu sme ale získali, myslím, 8,9 % a oni okolo 3 %. Po tých voľbách mi kardinál Korec povedal: Ferko, pamätaj si, že teraz vás volili tí najvernejší z najvernejších. Tým vyjadril jadro toho, čo je KDH.
Volili nás aj preto, že sme na čele boli Jano Čarnogurský a ja, bol tam aj Ladislav Pittner, boli sme trošku známi z obdobia komunizmu, zo Sviečkovej manifestácie a celého toho zápasu. Ale najvernejší z najvernejších, to je veľmi vážna vec, je to tajomstvo KDH. Sú to pravdepodobne väčšinou veriaci ľudia, ale nielen veriaci, ktorí neulietavajú do fanatizmu, extrémizmu, nacionalizmu a podobne. No a boj o týchto ľudí vidíme počas celých 35 rokov: ako ich zlikvidovať alebo pohltiť, dostať k sebe. Je zaujímavé sledovať, aké boli v tomto smere snahy silných strán ako HZDS a teraz zase Smeru. Je tiež zaujímavé sledovať, ako sa ku KDH správali cirkev a kresťania.
ešte predtým, ako sa k týmto dvom bodom dostaneme, tak je zaujímavé, že aj pred rokom 1989 boli títo ľudia, vtedy nie voliči, predmetom záujmu komunistickej strany. Tá sa ich snažila rozprášiť, zatvárať, ničiť kostoly a rády a potom vytvorila Pacem in terris. To bola organizácia v rámci cirkvi, ktorú vytvorili komunisti, aby cirkev rozdelili. Povedz ešte pár slov k tomu obdobiu pred rokom 1989.
Tajná cirkev, najmä tá okolo Vlada Jukla, Silva Krčméryho a biskupa Korca, ktorá pašovala knihy, vydávala samizdaty, podávala správy do zahraničia, tak na jej čele boli prastĺpy, ľudia, ktorí boli 14 rokov vo väzení, nezlomili sa, a takisto Korec, ktorý bol 8 rokov vo väzení. Musíme otvorene povedať, že nie tajná cirkev zachránila celé kresťanské Slovensko, pretože na Slovensku je 2 800 obcí a takmer v každej bol kostol, kde sa ľudia krstili, sobášili, pochovávali a kde sa udržovala tá, povedzme, ľudová viera.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.