Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rozhovor s Tomášom Valáškom: Prežije slobodný svet a Slovensko v ňom?

.štefan Hríb .rozhovory .téma

Amerika sťahuje svoj ochranný dáždnik, dokonca vysiela signály o dohode s Ruskom. Ak nastúpi zákon džungle, môže slobodný svet a Slovensko v ňom prežiť? Pod lampou bol zahraničnopolitický expert a poslanec PS Tomáš Valášek.

Rozhovor s Tomášom Valáškom: Prežije slobodný svet a Slovensko v ňom?
BORIS NÉMETH

v živote človeka ale aj spoločnosti sú momenty, ktoré predurčia všetko na dlhé roky. Teraz, vo februári 2025, sa zdá, že sme v takejto chvíli. Dejú sa zlomy, ktoré predurčia náš život tak, ako ho predurčil rok 1989, alebo ako keď Mečiar prehral v roku 1998, alebo ako keď vzniklo NATO či ako keď sme my do NATO vstúpili. Preto som Pod lampu zavolal človeka, ktorý bol reprezentantom Slovenska pri NATO a ktorý sa dlhodobo zaoberá tým, ako funguje svet, aby som sa ho opýtal, či sme naozaj v historicky zlomovom bode.

Je ešte priskoro to posúdiť. Občas sa zdá, že od príchodu Donalda Trumpa ubehlo niekoľko rokov, toľko bolo nových správ, ale je tam len od konca januára. Pokiaľ však nepríde k nejakému zásadnému zvratu v kurze, ktorý nastolil, zrejme máme zavarené na niečo, čo by som pokojne nazval „generačnou zmenou“. Pravidlá hry, ktoré tu boli trištvrte storočia, o chvíľu to bude 76 rokov od vzniku NATO, a ktoré určujú, že Severoatlantická aliancia so Spojenými štátmi ako najväčším lídrom garantuje bezpečnosť Európy, zdá sa, že toto sa končí. USA nám cez Donalda Trumpa signalizuje, že už nemá záujem hrať túto rolu, a pre niektorých spojencov, ako je Dánsko a Kanada, sa stávajú trochu aj hrozbou. Toto sme tu nemali od roku 1949. Nechcem vylúčiť ani tú možnosť, že sa prezident Trump upokojí a bude to trochu iné, ale už by som sa na to nespoliehal. 

kratučká poznámka, Spojené štáty hovoria, že už nechcú niesť za Európu bremeno bezpečnosti – finančne, vojensky. Ale je v tom aj istá logika: prečo by Amerika mala platiť životmi a dolármi za nás, za naše pohodlné životy? Na druhej strane, Amerika mala ako líder slobodného sveta aj najväčšiu rozhodovaciu právomoc a iné výhody. Nakoľko bolo pre ňu nevýhodné alebo výhodné byť 70-80 rokov lídrom slobodného sveta? 

Takto, ono je legitímne, že keď niekto vynakladá na obranu stále toľko čo my dokopy a roky vynakladal podstatne viac, tak chce mať nejaké rozhodovacie právomoci. No nerobili to kvôli nim. Tí, ktorí sa do NATO rozhodli isť, uvažovali jednoducho: dvakrát sme boli ako USA vtiahnutí do svetových vojen, ktoré sa začali v Európe. Tak skúsme na to ísť trochu inteligentnejšie, a ak vieme nastaviť, ale aj pomôcť garantovať taký bezpečnostný poriadok a pravidlá hry v Európe, aby tu nevypukla tretia svetová vojna, ktorú si ani nechceme dovoliť kvôli jadrovej vojne a prípadnému koncu civilizácie, tak to urobme. Lebo to je lacnejšie, ako byť vtiahnutí do ďalšej európskej vojny. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite