ako si sa vlastne dostala k Hejného metóde?
Počas vysokej školy sme boli aj s manželom súčasťou seminára, ktorý na bratislavskom matfyze viedol začiatkom 80. rokov Milan Hejný. Predmetom práce tohto seminára bolo rozpracúvanie pedagogických myšlienok jeho otca Víta Hejného, z ktorých nakoniec vyrástla takzvaná Hejného metóda. Takže sme sa k tomu dostali v čase, keď sa metóda začínala používať vo väčšom rozsahu. Dovtedy mali skúsenosti s jej využitím vo vyučovaní iba Vít a Milan Hejný.
ale zavádzať do škôl ste ju začali len nedávno. K tomu došlo ako?
O tom, že by sme sa mohli o niečo také pokúsiť, sme začali rozmýšľať niekedy v roku 2012. S profesorom Hejným sme sa dohodli na pilotovaní novej generácie učebníc. Naozaj sme začali v roku 2014. Prvý podnet prišiel z jednej malej školy z východného Slovenska, konkrétne zo Sabinova, kde mali problémy s niektorými deťmi. Jedna bývalá vedúca z našich korešpondenčných seminárov riaditeľke navrhla, že by mohli skúsiť riešiť tie problémy pomocou Hejného metódy. Oslovili nás, my sme im radi pomohli a oni s tým začali. Postupne sa pridali ďalšie školy, napríklad na Orave. Najskôr len opatrne, jednou hodinou týždenne Hejného metódou a štyrmi hodinami klasickou metódou. Po mesiaci to už boli štyri hodiny Hejného a jedna hodina klasickej matematiky, a po ďalšom mesiaci prešli kompletne na Hejného metódu. Pretože jednoducho zistili, že v porovnaní s ňou je klasické vyučovanie strašná nuda. Pre deti aj pre učiteľov. No a potom sa začali ozývať ďalšie školy.
dnes je ich koľko?
Momentálne sa staráme približne o desať škôl, čo znamená osemdesiat učiteľov a asi tisíc žiakov. Stavovsky sme pod záštitou Slovenskej matematickej spoločnosti, ktorá je súčasťou Jednoty slovenských matematikov a fyzikov. Pre učiteľov organizujeme školenia, pre žiakov dodávame materiály. Tie nie sú len prekladmi českých učebníc, tvoríme trochu inú verziu, prispôsobenú slovenským osnovám a najmä reakciám detí z pilotných tried a ich učiteľov. Pracujeme tak, ako už tridsaťšesť rokov v korešpondenčných seminároch, čiže dobrovoľnícky. Réžia školení a tlač materiálov však zadarmo byť nemôže. Našťastie, vďaka grantu od Nadácie ESETdokážeme tých desať škôl zvládnuť tak, aby to finančne nezaťažovalo rodičov a aby učitelia mohli každého pol roka absolvovať školenie k novým učebniciam.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.