v rozhovore sa dočítate, prečo začal s vydávaním podcastu, prečo je filozofia dôležitá pre každého človeka a ako vníma Slovensko pri pohľade zvonku.
filozofický podcast. To nie je práve väčšinová predstava trávenia voľného času.
Nie je (úsmev). Podcast bol v mojej hlave už dávno, sám ich počúvam už dlhé roky. Moja motivácia bola najmä popularizácia filozofie, ale aj istá forma smútku za domovom – chcel som začať niečo vracať späť na Slovensko, aj keď som ešte v zahraničí. Nadviazal som spoluprácu s projektom mužom.sk a odtiaľ to už išlo samo.
ako si vyberáš témy na jednotlivé epizódy?
Nechcel som ísť do ťažkých filozofických problémov, ktoré nikoho nezaujímajú. Filozofia môže pôsobiť odťažito, ale v jej jadre sú základné otázky o živote, ktoré by mali trápiť každého človeka. Preto som aj môj podcast začal dvoma epizódami o šťastí a zmysluplnosti. Nasledovali témy ako utrpenie, charakter človeka či rôzne pohľady na morálku… Potom sme mali štvordielnu sériu o Tolkienovi a filozofii Pána prsteňov; a nedávno som hovoril o Antigone a povahe zákonov, Arendtovej a banalite zla a o Millovom chápaní slobody.
prečo robíš podcast a nezvolil si inú formu komunikácie?
Podcast je jedna z najlepších súčasných foriem vzdelávania, a to z jednoduchého dôvodu: ľudia nikdy neboli zvyknutí učiť sa čítaním potichu. Čítalo sa vždy nahlas, a teda počúvalo. To, že si človek číta potichu sám pre seba, je až moderný výmysel. Počúvanie a učenie sa je pre nás teda veľmi prirodzené.
„Životu bez filozofie sa nedá vyhnúť, je teda dôležité vedieť si vybrať tú správnu filozofiu.“
Ďalej ide, samozrejme, aj o to, že podcast vie byť „multitaskingový” – vieš popri ňom cestovať do práce, umývať si zuby, variť či športovať. A tiež je veľmi flexibilný. Na rozdiel od rádia je to počúvanie „šité na mieru” – môžeš počúvať, kedy chceš, čo chceš a niekedy aj viackrát to isté.
ako vyzerá príprava takejto epizódy?
Príprava jednej epizódy mi trvá približne jeden pracovný deň, teda asi osem hodín. Myslím tým celý proces – od prvotnej myšlienky cez rozpracovanie témy až po napísanie celého textu, jeho nahratie, editovanie a publikáciu. Zatiaľ to popri akademickom výskume stíham, a už vyše štyroch mesiacov vychádza každú stredu nová časť.
Krása podcastov je v tom, že nevyžadujú drahú techniku. Všetko robím z jednej malej izby u nás doma v Durhame, na jeden externý mikrofón za pár desiatok eur.
prečo by ho mal človek počúvať? Prečo je filozofia dôležitá?
V Bologni som študoval aj ekonómiu a na jednej prednáške som sa pýtal profesorky, prečo sa viac nevenujeme otázke, čo to znamená niekomu dôverovať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.