Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hansjörg Klausinger: Žiaden súdny politik sa nemôže identifikovať s Marxom

.šimon Jeseňák .rozhovory

O tom, prečo je pre mnohých Marx príťažlivejší ako Hayek ako i tom, prečo prílišné štátne zásahy môžu viesť k socialistickej totalite. Hovorí v rozhovore ekonóm Hansjörg Klausinger.

Hansjörg Klausinger: Žiaden súdny politik sa nemôže identifikovať s Marxom Radovan Kazda Emeritný profesor ekonómie a expert na diela Fridricha Augusta von Hayeka Hansjörg Klausinger.

v dobe keď F.A. Hayek začal pôsobiť vo verejnom živote boli v Európe veľmi populárne myšlienky Karla Marxa. Hayek bol veľmi známy svojou ostrou kritikou centrálneho plánovania a štátom riadenej ekonomiky. Aký bol jeho hlavný argument proti socializmu a sociálnemu štátu?

Socializmus a trhové hospodárstvo sú dve alternatívy organizácie ekonomického systému. Problém plánovanej ekonomiky je, že musíme predpokladať, že centrálny plánovač je takmer vševediaci a vie o najlepších možnostiach ako vyrábať tovary a následne ich distribuovať. Centrálny plánovač musí vopred vedieť, aké tovary alebo služby chcú zákazníci. 

Hayekov pohľad bol opačný. Firmy vedia ako produkovať svoje produkty za čo najnižšie ceny a konzumenti vedia, ktoré produkty a služby im najviac vyhovujú. Signály o vývoji ceny produktu, dávajú účastníkom na trhu indície, podľa ktorých sa následne firmy riadia. 

V socialistických ekonomikách firmy nemajú záujem povedať centrálnemu plánovačovi pravdu. Prečo by aj mali? Centrálne plánovaná ekonomika nikdy nebude mať všetky informácie potrebné k funkčnému centrálnemu plánovaniu. 

napriek Hayekovým argumentom proti centrálnemu plánovaniu sa dominantnými režimami stali tie, ktoré sa o to pokúšali. Komunizmus a fašizmus nespája len centrálne plánovanie ale i koncept sociálnej spravodlivosti a hľadanie vinníkov za to, že sa niekomu darí lepšie. Hayek tvrdil, že nič také ako sociálna spravodlivosť neexistuje. Bola snaha o sociálnu spravodlivosť koreňom a podhubím pre vznik totalitných režimov?

Hayek rozlišuje medzi tzv. tvrdým (hot) socializmom, ktorý je založený na centrálne plánovanej ekonomike a medzi mäkkým (cold) socializmom, ktorý je založený na malých zásahov ospravedlňovaných bezpečnostnými dôvodmi. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite