v rozhovore sa dočítate:
- čím si Bielorusko prešlo vo svojich dejinách,
- ako sa po druhej svetovej vojne muselo nanovo vybudovať,
- či si Bielorusi stihli vytvoriť nové elity.
okrem iných kníh ste napísali Bloodlands, v slovenskom preklade vyšlo toto dielo pod názvom Krvavé územie. Ktoré oblasti ním označujete a prečo?
Krvavé územie je termín pre oblasti, ktoré najviac a najbrutálnejšie trpeli v tridsiatych a štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Patrí tam západ Ruska, Bielorusko, Ukrajina, Poľsko a pobaltské štáty, teda krajiny Európy, v ktorých bolo zavraždených najviac civilistov – počas vojny aj v období mieru. Krvavé územie bolo zasiahnuté aj nacistickým, aj stalinským režimom. Je to priestor, kde bolo v priebehu dvanástich rokov zavraždených okolo štrnásť miliónov ľudí. Miesto, ktoré bolo ovplyvnené nacistami aj Sovietmi. A to nielen osobitne, ale zasiahli ho aj interakcie medzi týmito dvoma režimami.
čo to znamenalo pre Bielorusko?
Bielorusko bolo v centre celého toho krutého diania. Bielorusko bolo zo všetkých európskych krajín najťažšie zasiahnuté druhou svetovou vojnou. V Bielorusku zahynulo počas druhej svetovej vojny viac ľudí, ak počítame v pomere k populácii, ako kdekoľvek inde v Európe.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.