v rozhovore sa dočítate:
-aké možnosti a aké hrozby prinášajú nové digitálne technológie,
- aké sú rozdiely medzi četovacími aplikáciami ako sú WhatsApp alebo Signal,
- prečo si myslí, že smerujeme do digitálnej totality.
minulý rok ste na prednáške o bezpečnej komunikácii vysvetľovali, ako sa podarilo dešifrovať komunikáciu Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Ako sa to teda podarilo a je aplikácia Threema stále bezpečná?
Podotkol by som, že to nesúvisí s bezpečnosťou aplikácie Threema. Ona je bezpečná stále, aj keď ja preferujem aplikáciu Signal. V prípade Mariana Kočnera bola slabo zabezpečená operačná bezpečnosť.
Znamená to, že si realizoval zálohy svojich správ a boli nedostatočne zabezpečené heslom a ešte aj dával heslá svojim spolupracovníkom, ako napríklad bývalému novinárovi Petrovi Tóthovi. Preto došlo k dešifrovaniu správ, ale nie k prelomeniu Threemy. Počul som aj alternatívu, že heslo prezradil Peter Tóth, a tak došlo k prelomeniu záloh.
mnohí sme už dostali maily, kde bola fiktívna požiadavka o poskytnutie osobných údajov a hesiel. Ako máme chrániť naše dáta, ktoré sú citlivé, a čo by sme sa mali učiť už odmala o bezpečnom správaní na internete?
To, čo ste popisovali, sa nazýva phishing. Presne cielený útok sa volá spear phishing, znamená to, že vás potenciálny útočník oslovuje napríklad krstným menom, pozná vaše zvyklosti a špeciálne cieli na vás ako na osobu.
Treba vedieť, že tieto útoky sú bežné a nikto vám len tak na internete neposkytne peniaze, takže pri tých správach stačí používať rozum. Naši rodičia a starí rodičia sú v tom zraniteľnejší ako mladá generácia, ktorá vyrastala na internete.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.