v rozhovore sa dočítate:
- aký je rozdiel v pôsobení pre štát a v súkromnej sfére,
- aké chyby v štátnej správe za svoje pôsobenie zaznamenal,
- ako má podľa neho fungovať digitalizácia štátu pre občanov,
- či sú voľby cez internet dobrý nápad.
celý život ste pôsobili v súkromnom sektore. Už len keď zavoláme do callcentra súkromnej firmy, ide to a keď to nejde, vyberieme si na trhu inú firmu. Pri štáte a štátnej správe si iného poskytovateľa služieb nevieme vybrať. Sú to dva odlišné svety. Cítite sa ako Alica v krajine zázrakov?
Pripomína mi to svet ešte v čase Východoslovenských železiarní (VSŽ). Manažment nebol natoľko vyspelý, aby IT chápal ako jeden z nástrojov, ako riadiť firmu, hoci sme už vtedy vedeli prinášať efektívne inovácie, vedeli sme vytvoriť veľa. Potom prišiel U. S. Steel a nová generácia ľudí a zrazu sme sa bavili s prezidentom o tom, ako to urobiť inak. Teraz mám pri štátnej digitalizácii práve toto déjà vu.
Riešime koľko percent z Plánu obnovy má ísť do digitalizácie. Ako keby to bolo niečo samostatné. Všeobecné nepochopenie je v tom, že za ďalšie peniaze sa chcú nakupovať počítače a nové aplikácie a licencie. Nech urobíme čokoľvek, súčasťou toho by mala byť digitalizácia, aby to bolo moderné a efektívne. Predstavte si meranie kvality vody v rieke. Je to zelené a zároveň digitalizované. Digitalizácia sa týka života okolo nás – školstva, zdravotníctva, dopravy a čohokoľvek iného. Keď ideme niečo modernizovať, uvažujme tak, aby to bolo zelené a digitalizované.
ministri majú uvažovať o svojich záležitostiach ako o digitalizovaných?
Presne tak. Aby manažment a úradníci vnímali, že digitalizácia pomáha aj občanom aj úradníkom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.