v rozhovore sa dočítate:
- či už vieme vyhodnotiť výsledky plošného testovania,
- aké sú rozdiely vo vývoji v počte infikovaných medzi Českom a Slovenskom,
- o čom svedčí, že z našich dát vieme predpovedať minulosť, ale nie budúcnosť,
- čo by sme mali robiť, ak by sme robili dostatočne veľa PCR testov a mali spoľahlivé dáta.
od pilotného kola plošného testovania uplynulo už dosť času na to, aby sme sa mohli pokúsiť o prvé seriózne zhodnotenie. Takže čo hovoria dáta, pomohlo nám plošné testovanie v boji s covidom?
Určite pomohlo, to platí pri každom testovaní. Ak bolo cieľom zistiť v danom momente infikovaných jedincov, podarilo sa. Ale ak bolo cieľom nepustiť do obehu s priepustkou na slobodu jedincov, ktorí sú infikovaní, tak sa nepodarilo. Výsledkom plošného testovania bolo množstvo držiteľov falošného pasu „negatívny“. A to opakovane v troch kolách. No a ak bolo cieľom urobiť efektívne a hospodárne testovanie, tak sa to podarilo perfektne v pilote a v druhej vlne. V prvej vlne sme určite otestovali rozsiahle územia, kde bolo vhodné prísť neskôr alebo cielene len do určitých oblastí a medzi rizikové skupiny. Urobili sme veľmi drahé cvičenie a výsledky nevieme dodnes správne spracovať. Toto nám hovoria dáta, ku ktorým sa však dostávame len postupne.
Téma .týždňa: Vláda a ľud verzus vedci
prečo len postupne?
Pretože sú len postupne publikované. Spôsob zverejňovania podrobných regionálnych dát a výsledkov testovania vo vyše štyristo obciach desať, respektíve jedenásť dní po testovaní je trestuhodný. S informáciou o sobotnom testovaní sa malo pracovať v nedeľu a o výsledkoch nedele mali starostovia a hygienici vedieť v pondelok ráno. My ako keby sme nechceli pochopiť, že vírus nespí a že využíva naše slabiny. On s nami bojuje, my sa bránime. Vitajte v krajine krivých zrkadiel.
to oneskorenie je absurdné, ale nakoniec dáta predsa len dostaneme. Potvrdzujú tieto dáta Matovičove atómovo bombastické vyhlásenia o tom, že plošné nálety antigénovými testami zvrátili vývoj epidémie?
Spolu s kolegami sledujeme dáta dlhodobo a už koncom septembra začalo tempo šírenia vírusu klesať. Stále pribúdali pozitívni a boli to každý deň vyššie čísla, ale tempo zrýchľovania sa dramaticky menilo. Klesalo. Napríklad na Orave už pred pilotným testovaním klesali počty novonakazených. Pilot a aj dve nasledovné testovania tam potom karantenizovali veľké množstvá infikovaných. Ale celkove je zníženie počtu novoinfikovaných na Orave dôsledkom viacerých vecí: sprísnených opatrení od začiatku a potom aj od polovice októbra, následne zákazu vychádzania a zaradenia oravských okresov do prísnejšieho lockdownu a potom aj troch vĺn testovania. Dnes to nikto neoddelí, všetko pomohlo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.