v rozhovore sa dočítate:
- ako hodnotí politiku Putina po útoku na český muničný sklad,
- ako by mal Západ postupovať voči politike Kremľa,
- ako o vzťahu k Rusku rozmýšľa americký prezident Joe Biden,
- či sú opodstatnené postoje, ktoré vnímajú Rusko ako obeť.
v komplikovanej medzinárodnej situácii, keď už niekoľko rokov Rusko vedie hybridnú vojnu proti krajinám Západu, sme sa dozvedeli správu, ktorá ju ešte viac skomplikovala. Česko zistilo, že výbuch, ktorý sa odohral v roku 2014 vo Vrběticiach, a pri ktorom zahynuli dvaja nevinní ľudia, bol v skutočnosti útok – atentát vykonaný príslušníkmi ruských tajných služieb. Čo to vypovedá o politike Vladimíra Putina, keď sa udeje niečo také na pôde člena NATO?
Viem o tomto prípade a musím zdôrazniť, že to ani nebol jediný príklad, keď sa niečo také odohralo. Medzi atentátnikmi, ktorí konali v českých Vrběticiach, boli podľa všetkého dvaja, ktorí sa vo Veľkej Británii pokúsili v roku 2018 otráviť Skripaľovcov. Stalo sa to na britskom území a Veľká Británia je takisto členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. Vtedy sa síce Rusom nepodarilo otráviť Skripaľa, ale ich obeťami sa stali náhodní nevinní ľudia. Je teda jasné, že Putin vystupňoval agresivitu, s akou využíva tajných agentov alebo spolupracovníkov pri vykonávaní smrtiacich útokov v krajinách NATO. Koná presne podľa starých pravidiel ešte z učebnice KGB. K tomu si treba pripočítať jeho agresivitu na hraniciach s Ukrajinou, hromadné presuny vojsk a vojenskej techniky. A, samozrejme, kyberútoky, niektoré aj na pôde USA.
o ktorých kyberútokoch konkrétne hovoríte?
Mám na mysli masívny kyberútok ruských hackerov na významnú americkú technologickú firmu SolarWinds, ktorý sa odohral ešte v roku 2020 a v porovnaní s dianím v minulosti bol omnoho rozsiahlejší. Sme svedkami toho, že Putin jednoducho skúša, čo mu dovolíme. Vidieť to aj na opakovaných preletoch ruských vojenských lietadiel nad územím NATO. Rusi napínajú svaly, zastrašujú tých, ktorých považujú za svojich protivníkov.
Téma .týždňa: Ruská ruletav hybridnej vojne to neraz vyzerá, že Západ ťahá za kratší koniec, že iba reaguje na to, čo robia Rusi. Ako by mal podľa vás Západ účinne konať zoči-voči takémuto napínaniu svalov?
Myslím si, že za vlády prezidenta Donalda Trumpa boli Spojené štáty americké vo svojich reakciách na Rusko skutočne veľmi slabé, a to práve preto, že vládol Trump. Z nejakého dôvodu, a pre mňa je záhadou z akého, mal totiž slabosť pre Putina a vyzeralo to, že ho obdivuje. Teraz, po nástupe prezidenta Joea Bidena, sa to podľa mňa mení. Sme svedkami prijatých sankcií aj ďalších dôraznejších odvetných krokov, ktoré sú reakciou na kyberútok na SolarWinds, ale aj na ruské pokusy ovplyvniť priebeh amerických prezidentských volieb. Myslím, že ďalšie rozmiestnenie síl NATO na území Poľska bude tiež významným signálom.BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.