ruské voľby, ktoré oficiálne vyhrali putinovci, neboli fér. Už pred voľbami bolo vidieť, že sa upravuje „terén“, aby Putin nemohol prehrať.
Áno, nielenže do volieb nesmel ísť Navaľnyj a jeho blok, ale úrady potláčali ešte aj tých, ktorí patrili k iným stranám, ale prejavili voči nemu sympatie. Istý predstaviteľ strany Jabloko zdieľal na sociálnej sieti informáciu z Navaľného štábu a bol vylúčený z volebného procesu, hoci inak splnil všetky podmienky. Nielenže súdy vyhlásili Navaľného štruktúry za extrémistickú organizáciu a zakázali im činnosť, ale postihovalo sa ešte aj zdieľanie ich príspevkov. Pred voľbami bolo zavretých asi 15 portálov, ktoré informovali o voľbách, ocitli sa totiž na tzv. zozname zahraničných agentov. Voľby sa teda odohrali v akomsi vákuu.
skúsme sa vrátiť k tomu, prečo sa moc tak veľmi zľakla Navaľného?
Lebo pod Navaľného vedením prvý raz vzniklo v Rusku niečo ako celoruské opozičné hnutie. Predtým boli protesty vo veľkých mestách, nejaké opozičné organizácie. Ale ani jedna z nich sa nestala celonárodnou tak ako štruktúra Navaľného, a preto režim urobil všetko pre ich elimináciu. Navaľnyj je vo väzení, boli zrušené jeho štáby vo viac ako dvesto mestách a ľudia, ktorí s ním sympatizovali, boli vylúčení z volebného procesu.
kto za takýchto podmienok vôbec mohol ísť do volieb?
Len strany a ľudia lojálni voči režimu. Tí, ktorí síce môžu mať rôzne politické sfarbenie, ale nespochybňujú režim. Môžu predkladať iné postoje a rétoriky, ale režim je pre nich svätý. Kritikom režimu bol Navaľnyj, a toho režim pokladá za extrémistu. Výsledkom je, že Jednotné Rusko má ústavnú väčšinu. To je to, čo režim potreboval, aby pokračoval v kontrole parlamentu. Okrem Jednotného Ruska sú tam režimové strany: komunisti, Spravodlivé Rusko, Žirinovskij. Nová je strana Noví ľudia, tá má 5 percent.
kto sú Noví ľudia?
Podnikatelia, ktorí dokázali osloviť sektor malých a stredných podnikateľov v Rusku, ktorý trpí v prostredí korupcie a silnej štátnej moci. Dostali sa do parlamentu, ale sú tam iba preto, že sú lojálni voči Putinovi. Chcú pomôcť malému a strednému biznisu, ale asi nebudú žiadať priveľa, pokúsia sa len o postupné zmeny a ich 5 percent nie je nejaká sila.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.