slováci sú údajne najhorší z Európy, čo sa týka podliehania ruským hybridným lžiam. Teda, to platilo pred pár rokmi. Ako je to teraz?
Podľa dát z rokov 2020 a 2021 je dlhodobý trend taký, že obyvatelia Slovenska v porovnaní s ostatnými ľuďmi minimálne v našom regióne nadpriemerne často vnímajú Rusko pozitívne. Aj vo vzťahu k Vladimírovi Putinovi mali až do vojny na Ukrajine vysokú mieru sympatií. To sa po vojne začalo meniť a dúfam, že časť populácie z toho vytriezvela. Ľudia si začínajú uvedomovať, že ich obraz o Rusku a Vladimírovi Putinovi je do istej miery falošný.
to je dobre, nie?
Áno, ale na druhej strane v rámci aktivít, ktoré robíme v Centre boja proti hybridným hrozbám, evidujeme od začiatku vojny a najmä za posledných pár týždňov mobilizáciu proruských aktérov a skupín. Po prvotnom šoku prešla značná časť dezinformačnej scény od témy covidu, ktorá bola dovtedy dominantná, dosť plynulo k téme Ukrajiny. Používajú zase rovnaké techniky: whataboutizmus, odvádzanie pozornosti, používanie dezinformácií, čiže preukázateľne nepravdivých informácií, alebo zasadzovanie udalostí do tzv. širšieho rámca v štýle „kto za to môže?“.
kedy vlastne vzniklo Centrum boja proti hybridným hrozbám?
Oficiálne bolo k 1. januáru tohto roku vytvorené v organizačnej štruktúre ministerstva vnútra. Reálne sme sa začali rozbiehať od začiatku marca. Plne funkční sme od 1. apríla.
nie je neskoro, že niečo takéto vzniká až teraz?
Potreba vybudovania špecializovaných kapacít pre hybridné hrozby bola na stole už dávno. Konkrétny záväzok týmto smerom sa prvýkrát objavil v programovom vyhlásení tejto vlády. Keby bolo centrum vzniklo o rok alebo o šesť mesiacov skôr, bolo by to super, ale buďme radi, že vôbec vzniklo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.