Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Waterloo menom Plán obnovy v zdravotníctve

.šimon Jeseňák .rozhovory .rozhovor

O Pláne obnovy, ktorý môže byť záchranným člnom, ale aj Titanikom slovenského zdravotníctva, sme sa rozprávali s riaditeľkou Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníkovou, projektovou manažérkou Sveta zdravia Miriamou Letovanec a zdravotníckym analytikom Martinom Smatanom.

Waterloo menom Plán obnovy v zdravotníctve Boris Németh

v čase konca vlády Petra Pellegriniho sa objavuje projekt, ktorý sa nazýva stratifikácia. Skúsime si tento pojem porovnať s optimalizáciou siete nemocníc. Keď si spomínate na stratifikáciu, o aký projekt išlo?

Lapuníková: Je to podobný projekt. Má hovoriť o tom, ako dať legislatívou pokrytý spôsob tomu, ako má byť poskytované procesné riadenie nemocníc v rámci usporiadania trhu. Má to byť o tom, že na trhu existuje živelná transformácia nemocníc podľa toho, aký druh a rozsah starostlivosti poskytuje. Úmyslom zákonodarcu malo byť stanovenie legislatívneho alebo právneho rámca, v akom rozsahu má byť poskytovaná zdravotná starostlivosť. Údaje začali  zbierať v roku 2014. Postupne sa spracúvali analýzy, kde intenzívne participovali aj zdravotné poisťovne podľa toho, aká bola reálna výkonnosť poskytovateľov.

čo si máme predstaviť pod pojmom živelná stratifikácia?

Lapuníková: Je to proces, ktorý sa deje bez toho, aby bol koordinovaný. Je determinovaný viacerými aspektmi. Je to aj dostupnosť, možnosť konkrétneho poskytovateľa, štruktúra personálu v nemocnici, a otázka nákladovosti jednotlivých druhov výkonov v tom zohráva veľkú rolu. 

jednotlivé nemocnice robili stratifikáciu živelne v trhovom zmysle a nechávali si oddelenia, ktoré sa im podarilo personálne zaplniť a nenechávali si tie, ktoré trpeli nedostatkom personálu alebo neboli ziskové?

Lapuníková: Za komunizmu bola sieť riadená nejakým spôsobom. Keďže sme prijali trhové hospodárstvo, tak sme chceli túto sieť zmeniť. Prišiel pán Zajac, ktorý mal predstavu a začal ju realizovať, ale nebola dokončená. Bola iba čiastočne rámcovo stanovená. Keď skončil ako minister, tak sa rôznymi parciálnymi krokmi vstupovalo do živého organizmu. Vzniklo z neho to, čo vidíme teraz v rámci poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. 

aký je rozdiel medzi stratifikáciou a optimalizáciou siete nemocníc (OSN)? Ako ste to vnímali na Úrade vlády?

Letovanec: Bol to zaujímavý zážitok. Z hľadiska dosiahnutia výsledku bol pre nás kritický prvý polrok roku 2019. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite