čo robili ľudia, ktorí neskôr založili ESET, pred Novembrom 1989? Ako by sa vyvíjali ich životy, ak by neprišlo k pádu neslobody?
Prvá otázka je faktická, tá druhá špekulatívna. Zakladatelia žili a pracovali ako bežní ľudia vtedy socialistického Československa. Prví dvaja zakladatelia, Peter Paško a Miroslav Trnka, boli počítačoví entuziasti; mali riadne denné zamestnanie, ale ešte pred Nežnou revolúciou po nociach spoločne vytvárali prvý program na detekciu vírusov (NOD). Tretí zakladateľ, Rudo Hrubý, bol kybernetik, šéf výpočtového strediska a pripravoval sa spolu s Petrom Paškom na vývoj účtovného softvéru, ktorý bol na začiatku ESET-u zdrojom významných príjmov.
Pokiaľ ide o druhú otázku, s istotou môžeme povedať, že by žili v krajine obkľúčenej železnou oponou, v ktorej vedúca úloha komunistickej strany bola definovaná ústavou, populárni kňazi a politickí oponenti boli posielaní do Jáchymovských baní, a v ktorej fiktívna komunistická ideológia nahrádzala pravdu. Verím však, že aj bez Nežnej revolúcie by táto fáza netrvala dlho.
eset je firma, ktorá chráni svojich klientov pred útokmi hekerov, malvéru a podobne. Bola to medzera na trhu, ktorú ste na začiatku identifikovali? Tak vznikol ESET?
Myslím, že nie. Tá medzera bola v tom čase taká úzka, že ju mohol zbadať iba vizionár. Antivírový trh sa de facto začal iba rodiť. V čase, keď ESET mal prvý antivírus, Peter Norton (zakladateľ Symantecu, kedysi najväčšej AV firmy) vyhlásil, že vírusy sú tak reálne ako krokodíly v stokách New Yorku. Trvalo niekoľko rokov, kým sa fáza „proof of concept“ preklopila do fázy, keď autori vírusov zacítili „obchodnú“ príležitosť. Myšlienka tvorby malvéru je škálovateľná a jej atraktívnosť rastie úmerne stupňu rozšírenia IT. Rastie teda exponenciálne.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.