ak by sme v sérii rozhovorov o kvantovej fyzike chceli ísť podľa najväčších mien, ktoré mená by boli prvé?
Určite Max Planck a Albert Einstein.
prečo práve títo dvaja?
Lebo nimi sa to celé začalo. Planck v roku 1900 a Einstein v roku 1905 publikovali dva články, ktoré sú všeobecne považované za zrod kvantovej fyziky, aj keď to ešte nebola kvantová mechanika. Obidvaja dostali za tieto články Nobelove ceny. Einstein by bol aj bez tohto článku najznámejším fyzikom všetkých čias, teda možno okrem Newtona. Planck by asi nebol až taký známy, ale stále by to bol veľký a významný fyzik.
čoho sa týkal ten Planckov článok?
Týkal sa takzvaného tepelného žiarenia, čiže toho, ako vyžarujú veci, ktoré majú nejakú konkrétnu teplotu. V čase, keď na to Planck prišiel, nikto nevedel, ako presne tepelné žiarenie vyzerá. Prišiel na to tak, že to v podstate uhádol. A keď chcel pochopiť, prečo to uhádol správne, tak dospel k tomu, že to vie pochopiť len za jedného nepochopiteľného predpokladu. A ten predpoklad sa ukázal byť základom celej kvantovej teórie.
čiže on nešiel skúmať kvantové javy?
Nie, lebo o žiadnych kvantových javoch sa vtedy nevedelo. Neskúmal molekuly, atómy ani elementárne častice, pretože atómy a molekuly boli v tom čase len hypotézou, ktorá sa netešila nijakému všeobecnému uznaniu, a z elementárnych častíc bol známy len elektrón, o ktorom sa toho vedelo len dosť málo. Planck prišiel ku kvantovej fyzike tak, že skúmal, ako vyzerá svetlo, ktoré ide zo sviečky alebo z lampy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.