Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Iulia Joja, odborníčka na bezpečnosť: Čiara medzi dobrom a zlom je úplne jasná

.marína Gálisová .rozhovory .rozhovor

Iulia Joja prednáša na Georgetown University, hovorí o tom, čo sa dá tento rok čakať od vývoja vo svete. Je realistické oslobodenie Krymu? Alebo sa treba báť eskalácie vojny s Ruskom? Akú šancu majú protesty proti diktatúram?

Iulia Joja, odborníčka na bezpečnosť: Čiara medzi dobrom a zlom je úplne jasná DIEGO HERRERA CARCEDO/ANADOLU AGENCY/GETTY IMAGES 28. december 2022 Donbas, Ukrajina: Deti s ukrajinskými vlajkami na vojnou ťažko skúšanom území Ukrajiny.

máme za sebou ťažký až brutálny rok, ale zároveň sa dosť ľudí premýšľajúcich o svete zhoduje, že v dianí sa prejavili aj optimistické trendy. Ako rok 2022 hodnotíte vy?

Rok 2022 bol určite veľmi ťažký, predovšetkým pre Ukrajinu, ale sekundárne aj pre Západ a pre susedov Ukrajiny. V jeho začiatkoch, keď sa už na hraniciach Ruska s Ukrajinou hromadili vojská, málokto v médiách predvídal až takúto vojnu. Niektorí vojnu predpovedali, niektorí neverili, že k nej dôjde, ale asi málokto anticipoval inváziu v takomto rozsahu a so všetkými jej fázami. Zároveň sa nedá pochybovať, že sme na tom omnoho lepšie ako pred pár mesiacmi. Videli sme, že Ukrajina vyhrala niekoľko dôležitých bitiek, najskôr o Kyjev, potom o Charkov, potom o Cherson, ale teraz sme v momente, keď – aspoň zatiaľ – ani jedna bojujúca strana nepostupuje jasne vpred. A Rusko stále útočí s plnou silou, aj keď tá sila je, samozrejme, menšia ako pred deviatimi mesiacmi.

dá sa odhadnúť vývoj tejto vojny v roku, ktorý sa práve začal?

Určite neviem s istotou povedať, aká bude situácia o rok. V súčasnosti vieme, že Ukrajina má vysoké straty, hoci ich presný rozsah nepoznáme. Ale zároveň vieme, že bojová morálka Ukrajincov je minimálne taká vysoká ako na začiatku, dokonca aj omnoho vyššia, a to je, samozrejme, kľúčový faktor. Konflikt ako celok pokračuje, dosť regiónov je stále okupovaných Ruskom, ruské rakety každý týždeň dopadajú na Ukrajinu, a hoci je situácia lepšia ako na začiatku vojny, určite nie je taká dobrá, ako by som si priala či vedela predstaviť. Bolo v našej moci Ukrajine umožniť, aby postúpila omnoho ďalej, možno aj vojnu vyhrala, ale, žiaľ, neurobili sme to.

šéf NATO Jens Stoltenberg v decembri v Oslo otvorene vyzval, aby spojenci poskytovali Ukrajine viac zbraní. Zdá sa mi, že ak to on hovorí takto verejne, je jasné, že napriek všetkému dodávky zbraní neboli – nie sú – dostatočné. Je to tak?

Je. Na jednej strane je isté, že vojna sa mohla vyvíjať omnoho horšie, keby Západ nebol tak rezolútne podporil Ukrajinu. Ale mohla sa vyvíjať aj omnoho lepšie, keby sa v najvýznamnejších metropolách Západu nebola tak významne prejavila váhavosť a strach z toho, či nevyprovokujeme Rusko, strach z eskalácie. Hoci strach z eskalácie v skutočnosti nepodporujú žiadne fakty, dali sme sa ním viesť a dopustili sme, aby obmedzil našu pomoc, napríklad vytvoril tabu okolo niektorých typov zbraní, ktoré sú pre Ukrajinu podstatné.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite