v USA ti vychádza kniha Governing the EU in an Age of Division. Keby si mal odsúhlasiť slovenský preklad, bolo by to Ako sa vládne EÚ v čase rozdelenia alebo Ako sa má vládnuť EÚ v čase rozdelenia? Čiže je to viac analýza súčasnosti, alebo návod?
Dalibor Roháč: Je to jedno i druhé, ale pointa je normatívna: ako sa dá európsky projekt, v mnohom skvelý, udržať pokope, keď Európania čoraz viac nesúhlasia, či už v rámci krajín, alebo aj ako krajiny medzi sebou. Pri pohľade na krízy, ktoré prichádzajú posledných 10 – 12 rokov, od finančnej a dlhovej krízy v eurozóne cez utečeneckú krízu až po anexiu Krymu v roku 2014 som si uvedomil zaujímavý rozpor. Roky sa predpokladalo, že krízy a vypäté situácie ženú integračný motor dopredu, ale v skutočnosti sme ani v jednej z týchto situácií nevideli veľký posun k európskej federalizácii. Vzišla z toho zaujímavá otázka: Prečo nefunguje koncepcia európskej integrácie ako automatického samopohybu smerom k spolupráci vynútenej okolnosťami? A ak nefunguje, sú možné iné prístupy? Lebo EÚ vygenerovala veľa výdobytkov, ktorých by sme sa nemali chcieť zbavovať – tak ako sa ich chcú zbavovať napríklad ľudia na extrémnej pravici.
Pre mňa je Európska únia skvelá vec a želám jej úspech. Môj príspevok do diskusie, hoci je kritický, je v niečom proeurópskejší ako príspevky najväčších eurofederalistov. Som proeurópsky v tom zmysle, že mám Európu rád tak, ako existuje – vrátane jej protirečení, sporov a rozmanitosti –, a nechcem ju zatvárať do žiadnej ideologickej škatuľky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.