čím je daný strach ľudí z jadrovej energetiky alebo jadrových elektrární?
Ľudia sa vždy boja neznámeho, navyše energia z jadra sa najskôr zneužila, boli zhodené bomby na Hirošimu a Nagasaki, takže najničivejšia zbraň, ktorá ukončila druhú svetovú vojnu, sa stala strašiakom. Až havárie ako Three Mile Island, Černobyľ, Fukušima vytesnili Hirošimu a Nagasaki. Ľudia sa boja, strach sa zneužíva, rolu hrajú záujmy investorov.
také Rakúsko odmieta, aby u susedov boli jadrové elektrárne. A po Fukušime sa Nemecko rozhodlo svoje jadrové elektrárne utlmiť. No jadrových elektrární je obrovské množstvo. Koľko bolo havárií a obetí v porovnaní s dôsledkami a obeťami iných energií? Prečo aj racionálne spravované krajiny tomu strachu podľahli?
Kedysi sa vysvetľovali tri štádiá alkoholizmu na Gorbačovovi. Najskôr prestaneš piť sám, potom zakážeš piť iným a potom sa ti na čele spraví pigmentová škvrna. A Rakúsko? Najskôr prestali využívať jadrovú energetiku oni, potom sa ju snažili zakázať iným a potom sa to snažili pozdvihnúť na niečo ako antijadrové náboženstvo. Aj Nemecko sa časom priklonilo k Rakúsku. Po Fukušime bolo viac ako 85 % negatívnych, protijadrových statí článkov, analýz publikovaných v nemčine, to nie je náhoda.
ako sa z projadrového Rakúska stalo protijadrové Rakúsko?
Rakúsko začalo v roku 1972 stavať jadrovú elektráreň v Zwentendorfe. Už predtým postavili tri jadrové reaktory, ale len školské alebo výskumné, z nich len ten, ktorý je vo Viedni, funguje. Teda vybudovala sa nejaká základňa, vedomosti, ľudia, infraštruktúra a kúpila sa licencia na výstavbu 732MW bloku varného reaktora na kľúč. To boli miliardy šilingov.
Výstavba začala v roku 1972 a do 1975 sa nič nedialo. Vtedy sa však niektoré politické strany pri tej ropnej kríze zobudili a začali protestovať proti výstavbe jadrovej elektrárne. Robili to aj cez katolícku cirkev, najmä v Kärntene, Vorarlbergu, v kostoloch sa brojilo proti jadrovým elektrárňam. Argumentom bolo nebezpečie, Hirošima, Nagasaki, bomba, strach zo žiarenia. Zelené hnutie začalo rásť a zistilo, že ľudia na to počujú, chcú bojovať za životné prostredie.
koľko bolo vtedy na svete jadrových elektrární?
Nejakých 50 a mali viac-menej dobré výsledky, lebo vtedy to bola prestížna záležitosť, aj Rakúsko nimi chcelo dokázať svoju technologickú vyspelosť.
a ľudia v okolí nezomierali, deti sa nerodili s troma rukami, tak aký mohol byť argument na začiatku tohto odporu k jadrovej energii?
Tam bolo viac vecí, jednak tie licencie boli drahé a elektrární malo byť viacej a bola to celá zmena uhoľného, ropného, plynového priemyslu. Tie sa začali brániť a prví podporovatelia zelených aktivít boli práve uhliari a plynári, ktorí chceli uchovať svoj zdroj. Okolo roku 1975 to ešte bolo minoritné hnutie, ale postupovalo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.