vy a vaša kolegyňa, germanistka Erika Mayerová, ste urobili krok, aký je v podmienkach slovenských humanitných vied, najmä histórie, nezvyčajný. Podarilo sa vám vydať dôležitý prameň z obdobia okolo roku 1500, Thurzov kódex, v rakúskom odbornom vydavateľstve. Čo vás k tomu doviedlo?
Bol to hlavne jeden z cieľov môjho dlhoročného systematického výskumu protomoderných hospodárskych dejín. Celému projektu predchádzalo štúdium témy od roku 2005. To v rámci prípravy knihy vyústilo do intenzívneho bádania o podnikateľovi a inovátorovi Jánovi I. Thurzovi (1437 – 1508) a o spomínanom kódexe.
čo je vlastne Thurzov kódex?
Je to rukopis, ktorý sa nachádza vo vlastníctve Bavorskej štátnej knižnice v Mníchove a bol vyhotovený, ako sa týmto výskumom zistilo, v Kremnici v rokoch 1500 až 1506, teda v čase pôsobenia Jána I. a jeho syna Juraja (Georga) III. Thurzovcov vo funkcii hlavných komorských grófov. Kódex pozostáva z dvoch častí. Prvá obsahuje rôzne banské práva Jihlavy a Gelnice, ale aj jihlavské súdne rozsudky zo stredoveku. Druhá časť kódexu je azda ešte cennejšia, lebo sú v nej rôzne návody na skúšky kovnatosti mincí, utajované výrobné postupy na rafináciu zlata v kremnickej mincovni, ako aj kompletné tarify uhorských mincovní pre výkup zlata a striebra od ťažiarov – a predchádzajúci bádatelia nevedeli tieto tarify a ich jednotky identifikovať a analyzovať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.