- Nazdávate sa, že dnes je sloboda a demokracia globálne zraniteľnejšia ako, povedzme, pred polstoročím?
- Po konci studenej vojny vyzerala budúcnosť demokracie pomerne dobre zabezpečená – alebo sme prehliadli nejaké prekážky a ignorovali sme ich?
- Ktoré faktory dnes rozhodujúcim spôsobom určujú stav demokracie vo svete?
jacques Rupnik
1. Pred polstoročím sovietsky režim potláčal snahy o demokratizáciu vo východnej Európe, ale nesnažil sa narušiť status quo s demokraciami západnej Európy. To vysvetlil Dubčekovi v Moskve v auguste 1968 (západní komunisti sú zbytoční) a Helsinská dohoda to mala potvrdiť. Súperenie západnej demokracie a sovietskeho systému sa vtedy prenieslo do tzv. tretieho sveta, kde „modernizácia“ mala mať prednosť pred demokratizáciou.
Dnes je demokracia ohrozená nástupom autoritárskych režimov, ich schopnosťou využiť svoje nové hospodárske a technologické prostriedky. Ale dnes sa mi zdá demokracia väčšmi ohrozená zvnútra: mám na mysli krízu dôvery v politické elity a najmä inštitúcie. Za nástup populizmu a antiliberálnej demokracie podľa mňa nemôže Putin alebo Čína, oni sa tieto trendy len snažia využiť.
2. Budúcnosť demokracie nie je, nikdy nebola a nebude zabezpečená. Je to dané jej samotnou povahou a zraniteľnosťou. Je to loď, do ktorej neustále vteká voda a našou sizyfovskou úlohou je neustále ju vylievať, aby sme sa udržali nad hladinou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.