vďaka, Vladimir, že ste prijali naše pozvanie na rozhovor. Ešte začiatkom roka vám vyšiel článok v celosvetovo čítanom časopise Foreign Affairs, kde ste rozoberali efekt ekonomických sankcií uvalených na Rusko po tom, čo rozpútalo otvorenú vojnu proti Ukrajine. Fungujú sankcie? Účinkujú tak, ako sa od nich očakávalo, alebo nejakým iným spôsobom?
Vladimir Milov: Je otvorená otázka, čo ľudia od sankcií očakávali, pretože ak počúvate politikov, komentátorov, analytikov, jednak čakali od sankcií absolútne rozličné veci, jednak sa ich názory v čase menili. Preto by som navrhol, aby sme nepomeriavali účinok sankcií s očakávaniami, ale radšej sa sústredili na objektívny obraz. Lebo, ako často zdôrazňujem, žijeme v informačnom veku, keď každý očakáva, že veci sa budú diať rýchlo, a ak Putin po uvalení sankcií neprestane z jedného dňa na druhý viesť svoju vojnu, ľudia si povedia, že sankcie asi teda nie sú ktoviečo.
Ale fakty sú jasné: sankcie Rusko tvrdo zasahujú. Predovšetkým treba spomenúť, že Rusko zažíva tento rok vážnu rozpočtovú krízu. Vládne financie sú na tom zle, existuje obrovský deficit, ktorý zapríčinilo embargo na ropu a to, že Putin odrezal európskych odberateľov od svojich dodávok zemného plynu. Príjmy Ruska z ropy a plynu sa za prvé štyri mesiace roku 2023 znížili o 52 percent v porovnaní s prvými štyrmi mesiacmi roku 2022.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.