čo sú hlavné problémy, s ktorými sa borí trh práce v Škandinávii?
Tým kľúčovým je nedostatok zručností, takže množstvo spoločností má problém vyrábať, predávať a rozširovať svoj záber, lebo nedokážu nájsť vhodných ľudí. Pre tento stav existuje množstvo dôvodov. Vzdelávací systém nie je vhodne prepojený s praxou, mladí ľudia nechcú získavať zručnosti žiadané na trhu práce a máme tu tiež demografický trend. Ľudia starnú a verejný systém, ktorý sľubuje, že sa o vás v starobe postará, bude mať veľmi náročné dodržať tento svoj sľub.
tento problém existuje aj v Škandinávii? Vo východnej Európe o ňom vieme dlhodobo.
Jeho dôsledky vidíme už dnes. Generácia narodená v štyridsiatych rokoch predstavuje veľkú časť zamestnancov verejného sektora a dnes ide do dôchodku. Máme nesúlad v tom, kde ľudia chcú pracovať a kde zamestnávatelia poskytujú pracovné miesta. Toto je veľká výzva. Potom máme problémy s integráciou. Do švédskej spoločnosti sme prijali množstvo utečencov, ale je pre nich ťažké nájsť si prácu – z viacerých dôvodov.
Jedným z nich je, že minimálna mzda, ktorú dnes upravujú kolektívne zmluvy, je príliš vysoká a nováčikovi komplikuje snahu získať miesto.
minimálnu mzdu na Slovensku nastavuje vláda. Vo Švédsku ju neurčuje štát?
O minimálnej mzde u nás rokujú odbory a zamestnávatelia. Preto máme množstvo minimálnych miezd a niektoré kolektívne zmluvy dokonca nestanovujú nijakú minimálnu mzdu. Málo platené miesta sú vstupnou bránou na trh práce, čo sa vzťahuje aj na mladých ľudí, ktorí nie sú odskúšaní a nemajú nijaké pracovné skúsenosti.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.