odkedy sa rozbehla ukrajinská protiofenzíva, čo bolo začiatkom júna, v rôznych médiách na celom svete, bez ohľadu na kontinent, sledujeme akúsi skepsu alebo možno skôr netrpezlivosť. V komentároch čítame a počúvame výrazy ako „patová situácia“ alebo „malý postup“. Neviem, či je zdravé šermovať takýmito hodnoteniami. Aký je váš názor, pán generál?
Nazdávam sa, že tento typ kritických komentárov, o ktorom hovoríte, nie je ničím oprávnený. Z týchto vyjadrení cítiť, že ich autori vôbec nerozumejú tomu, o čo sa Ukrajina usiluje a aké výsledky Ukrajina musí dosiahnuť. Na ukrajinskú protiofenzívu sa podľa mňa treba pozrieť v trojrozmernom modeli alebo v multidoménovom modeli, a nie v lineárnom modeli. Lineárny model v tomto prípade znamená, že ľudia vnímajú len snahu o postup z bodu A do bodu B na pozemnej úrovni.
A keď opustíme tento zjednodušený model, vidíme, že Ukrajina sa pokúša o odrezanie, izolovanie Krymu. S týmto zámerom Ukrajinci cielene narúšajú ruskú logistiku a ruské delostrelectvo, aby mohli zapojiť do bojov zbrane s dlhším dosahom, ktoré dokážu zasiahnuť Krym, a tak postupne vytvoriť situáciu, v ktorej už Krym bude pre ruské letectvo a ruskú Čiernomorskú námornú flotilu nebrániteľný a neudržateľný. Krym je totiž rozhodujúcim územím tejto vojny. Preto ho Ukrajina zasahuje dronmi, aj námornými dronmi, a výsledok je, že ruská Čiernomorská flotila sa doslova bojí priblížiť k pobrežiu Ukrajiny. Rusi zo zúfalstva potápajú vlastné lode v okolí Kerčského mosta, len aby ho ochránili pred dronmi.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.