Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Iránsky spisovateľ: Rovnako ako potrebujeme vzduch, potrebujeme aj slobodu

.bibiána Kristína Danitová .spoločnosť

Byť umelcom v niektorých krajinách znamená cenzúru a represie voči autorom, pričom vo svojich dielach nemusia ani kritizovať režim. Mnohí z nich sa preto uchýlia k ich vydávaniu v zahraničí alebo tam sami odídu žiť. Umenie a sloboda prejavu totiž idú ruka v ruke. Aj preto si každoročne pripomíname Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov.

Iránsky spisovateľ: Rovnako ako potrebujeme vzduch, potrebujeme aj slobodu Nadácia Milana Šimečku

pri tejto príležitosti predstavili 15. novembra OZ literarnyklub.sk, Nadácia Milana Šimečku a Hlavné mesto SR Bratislava príbeh a dielo prvého zahraničného rezidenta, ktorý sa k nám dostal vďaka medzinárodnej sieti ICORN (International Cities of Refuge Network), ktorej sa hlavné mesto stalo minulý rok súčasťou. Bratislava sa tým zaradila k mestám poskytujúcim dočasné útočisko prenasledovaným umelcom. Naším prvým rezidentom sa stal iránsky spisovateľ Farhad Babaei. Na Slovensko pricestoval minulý mesiac. Tu môže slobodne žiť i tvoriť. „Sloboda je pre ľudí ako dýchanie. Ak v kreatívnej oblasti nemáte slobodu slova a prejavu, je to ako zobudiť sa ráno s pocitom, že nemáte žiaden vzduch na dýchanie. Rovnako ako potrebujeme vzduch, potrebujeme aj slobodu,“ vysvetlil svoje chápanie slobody.

Farhad Babaei sa ocitol na čiernej listine tamojšieho ministerstva kultúry a islamského establišmentu, a preto nemohol doma oficiálne publikovať. Odmietol totiž cenzúru svojich kníh. Napriek tomu napísal dve zbierky poviedok a viac ako desať románov. Niektoré z nich sa však k čitateľom dostali iba prostredníctvom zahraničnej tlače, literárnych webov či iránskeho undergroundového vydavateľstva. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite