... proti nejakému spoločnému nepriateľovi, pravdaže. Existujú však skutoční nepriatelia aj nepriatelia chybne rozpoznaní alebo úplne vyfantazírovaní. A aj tí „spojenci“, ktorých si vo svojom strachu či ambíciách nájdeme, môžu byť pochybní, ich povahu a motívy nemusíme správne rozpoznať. A to môže mať tragické následky.
len podpíš, synak
Spojenectvá (v širšom zmysle) môžu byť aj pragmatické, účelovo podmienené a dočasné. Možno ich uzatvárať na základe správnych či chybných kalkulácií. Možno do nich vstupovať alebo z nich vystupovať podľa uváženia. To všetko sa môže diať bez zvláštnych emócií a bez toho, aby sa to dotklo identity zúčastnených strán. Existujú však aj spojenectvá s ideologickým zafarbením. A tu nastáva problém.
A pokušenie. Dohodnúť sa s niekým na obojstranne či viacstranne výhodnej transakcii je jedna vec. Iná vec je, ak odo mňa partner vyžaduje (povedané trochu poeticky) podpis vlastnou krvou, ktorým dávam „do zástavy“ svoju dušu. Zvodný šarm, ktorý pri tom potenciálny partner na nás rozohrá, môže byť mnohoraký, aj nenápadný; a podmienky, ktoré si kladie, môžu vyzerať na počiatku neškodné. Načo však predstieranie, ak ide o férovú transakciu? Alebo takou nie je? Potom to môže byť podraz, možno poriadne špinavý. A ak sa necháme oklamať, beda nám. Aj u nás na Slovensku...
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.