aj preto toto obdobie priťahuje okrem historikov i sociológov. Danielu Tinkovú priviedlo dianie v posledných desaťročiach k tomu, aby sa znovu pozrela na procesy smerujúce k modernému štátu, a to najmä v druhej polovici 18. storočia v krajinách patriacich českej korune a rakúskych dedičných zemí
reformy Márie Terézie a Jozefa II.
V rámci vydavateľstva Lidové noviny pripravila trilógiu Osvícenství v českých zemích, z nej zatiaľ vyšla prvá časť Formování moderního státu (1740 – 1792), ktorá sa venuje formovaniu štátu. Druhá sa pripravuje do tlače.
Daniela Tinková sa dlhodobo venuje premene spoločnosti v 18. storočí z pohľadu kultúrnej histórie: zmenám v sociálnom správaní ľudí a najmä premene praktík v lekárskej vede. U laickej verejnosti najviac zarezonovali publikácie ako kniha Hřích, zločin, šílenství v čase odkouzlování světa (2004) o zrýchlenej sekularizácii európskej spoločnosti. Tinkovou skúmané zmeny sa týkali premeny chápania a interpretácie zločinov, ktoré súviseli s náboženstvom, ako napríklad hriech, svätokrádež či samovražda.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.