kým Silicon Valley je plné podnikavých ľudí, ktorých rozvoj AI vybavil veľkými očakávaniami, zrodil sa aj silný antitechnologický prúd. Má dávne korene u ludditov, ktorí sa začiatkom 19. storočia búrili proti tkáčskemu stroju, ale dnešné obavy sú vážnejšie, rozšírenejšie, dokonca zasiahli aj ľudí, ktorí k svetu technológií patria. ChatGPT-4 a jemu podobné boty, ktoré napodobňujú komunikáciu s človekom, prispeli k obavám, že mysliace umelé bytosti môžu úspešne súťažiť s ľuďmi o vládu nad svetom.
Či sú také scenáre pritiahnuté za vlasy, alebo natoľko realistické, že sa ich máme obávať, to je otázka, ktorá sa v dohľadnom čase nevyrieši. Nie je jasné, ako by sa počítač alebo počítačová sieť zmenili zo zbierky elektronického hardvéru ovládaného softvérom, ktorá je síce efektívna a komplexná, ale nie si je vedomá seba samej, na „mozog“, ktorý si sám seba uvedomuje. Niektorí teoretici tvrdia, že z komplexnosti siete sa môžu zrodiť nové vlastnosti, aj vedomie seba. Iní to nepovažujú za dostatočné vysvetlenie.
bez fyzického kontaktu
My už, pravda, máme príklad toho, ako „pokrok“ v informačných technológiách vytvoril závažné problémy, a to v ňom nejde o to, že by nás naše vynálezy preľstili. Mám na mysli škodlivé dopady, politické a psychologické, ktoré mnohí pripisujú sociálnym sieťam. Sociálne siete nie sú také desivé ako Skynet, automatizovaný raketový systém z filmovej série Terminátor, ktorý takmer zničil ľudstvo. Platformy ako Facebook, X a Reddit využívajú isté algoritmy, ale nie sú inteligentné a už vôbec si neuvedomujú samy seba. Tieto platformy nie sú pripojené na stroje, a už vôbec nie na balistické rakety, ktoré môžu spôsobiť fyzické škody. Sociálne siete však robia v zásade tri veci: Po prvé, umožňujú nám nový spôsob vzájomnej komunikácie: bez fyzického kontaktu, bez ohľadu na vzdialenosť a – čo je možno najdôležitejšie – anonymne.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.