dňa 4. apríla 1945 z územia Bratislavy vytlačila Červená armáda nemecké jednotky. Pomáhali jej s tým aj rumunskí vojaci. Pri boji s armádou Hitlerovej Tretej ríše tu zahynulo celkovo viac ako sedemsto vojakov rôznych národností. Vďaka ich obeti sa na Slovensku skončili dlhé roky fašistickej diktatúry. Netrvalo však dlho, a jednu totalitu nahradila druhá – tentoraz prichádzajúca z východu.
útok na hrad
Boje o slovenskú metropolu sa začali už 2. apríla, keď sovietske jednotky oslobodili Vajnory a začali ostreľovať nemecké pozície na svahoch Malých Karpát. Hlavný útok však Sovieti spustili až nasledujúci deň. Nebol vedený len po zemi, ale aj zo vzduchu a taktiež z vody – pozemné operácie totiž podporovala sovietska riečna flotila na Dunaji.
Nemecká obrana sa začala rýchlo rúcať. Druhý deň, 4. apríla, sa oslobodzovanie mesta zavŕšilo. K najtuhším bojom dochádzalo najmä na kopcoch – v oblasti Červeného kríža a najmä Bratislavského hradu. Bolo to strategické miesto, odkiaľ Nemci kontrolovali okolie. Ukazuje sa, že v stredoveku mu vybrali vhodnú polohu.
Na hrad sa dostali sovietske jednotky popoludní; podvečer už boli v Karlovej Vsi a večer vytláčali nemeckých vojakov z Lamača,
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.