slovenský dejepisný spolok už dnes vlastní polovicu rodného domu Jozefa Tisa. V priestoroch, ktoré má organizácia k dispozícii, prevádzkuje niečo na spôsob múzea prezidenta ľudáckeho Slovenského štátu. Pamätná izba však nie je prístupná širokej verejnosti – napríklad novinári v expozícii nie sú vítaní.
Žijeme v spoločnosti, ktorá so sebou nesie aj ťarchu chýb minulosti. Pre budúcnosť je kľúčové chyby pomenovať a razantne ich odsúdiť. Nie ponúkať možnosť na propagandu totalitných ideológií a vytváranie pamätných miest zločincom, ako bol Jozef Tiso.
V Post Bellum máme priamu možnosť zaznamenávať osudy ľudí, ktorí vojnu prežili. Sú to svedectvá skutočných ľudí. Tých, ktorí prežili holokaust, počas arizácie prišli o všetky majetky alebo boli súčasťou odboja, za čo boli trestaní. Vojna poznačila všetkých – seniorov, mladých ľudí, deti.
Vyzývame poslancov a poslankyne mesta Bytča, aby predmetný bod stiahli z programu mestského zastupiteľstva alebo hlasovali proti odpredaniu časti domu Slovenskému dejepisnému spolku.
Naopak žiadame, aby bolo prioritou mesta odkúpiť časť domu od Slovenského dejepisného spolku, aby priestor budovy nemohol byť v budúcnosti zneužitý na popieranie dejín.
Nikdy nesmieme dovoliť adoráciu režimu, ktorý poslal desiatky tisíc občanov na smrť, zakázal demokratickú politickú súťaž, obmedzil slobodné médiá a občiansku spoločnosť a zatiahol nás do útočnej vojny po boku nacistického Nemecka.