zatiaľ sme ešte v Európskej únii, a tak sa (ak ste z Bratislavy alebo okolia) môžeme dostať na zámok Schloss Hof jednoducho a rýchlo. Tu a v susediacom zámočku Niederweiden do 3. novembra prebieha výstava Cisárske svadby, ktorá nám povie veľa aj o našej minulosti. Pretože aj keď zvykneme trpiteľsky blúzniť o nejakej tisícročnej porobe, toto je aj naša história. Slováci v roku 1918 nezišli z hôr ani ich nezhmotnil veľký slaviänsky duch, ale boli súčasťou nejakých štátnych útvarov. Odmietanie našich dejín spôsobuje, že sa javíme ako krajina bez minulosti a bez významných osobností.
svadbami za mier
Habsburgovci mali radšej svadby ako zahraničné spory a manželstvo bolo výsostne politickým aktom. Úspech manželstva sa posudzoval striktne podľa počtu narodených synov. Romantická láska, vlastne nijaká láska nebola považovaná za dôležitý faktor pri uzatváraní manželských zväzkov a často sa stávalo, že sa snúbenci prvýkrát videli až na svadobnom obrade. Od účastníkov týchto rošád sa očakávalo, že bez odporu prijmú svoje predurčenie do manželských väzieb.
Boli však tiež výnimky, keď aj zo striktne politicky motivovaných svadieb vzklíčila láska medzi partnermi. Takéto šťastie mali Mária Terézia so svojím manželom Františkom Štefanom či František Jozef s Alžbetou Bavorskou. Na druhej strane, boli aj páry z rozdielnych spoločenských vrstiev, ktorým habsburské pravidlá bránili v dosiahnutí osobného šťastia. Skrátka, chudák Habsburg si nevybral.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.