Do prvej epizódy Parlamentária, nového podcastu časopisu .týždeň, prijal pozvanie Richard Sulík. Bývalý predseda SaS kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu. Dlhodobo je kritický k mnohým európskym politikám, označenie euroskeptik však odmieta. Sám o sebe hovorí ako o eurorealistovi, ktorý nesúhlasí s eurooptimistami a ich prvoplánovými reguláciami.
„Robia dosť veľa kiksov. V podstate sú na smiech,“ hovorí bývalý predseda SaS o súčasnej vláde. S Richardom Sulíkom sa rozprávame o domácej politike, budúcnosti SaSky, voľbách do europarlamentu, ale aj o tom, či je ohľadom budúceho vývoja Slovenska optimista alebo pesimista.
Za najdôležitejší prínos EÚ považuje jednotný trh, právny rámec a slobodu pohybu. Eurofondy však označuje za sladký jed. „To je niečo, ako keď biely muž nosil ohnivú vodu Indiánom. Podporuje to korupciu.“ Kritický je tiež k migračnej politike Únie, rovnako aj k zákazu predaja spaľovacích motorov. „My nehovoríme, nekúpte si elektromobil. My len hovoríme, nezakazujte spaľovacie motory.“
Podľa bývalého ministra hospodárstva reformovať netreba len EÚ, ale aj Slovensko. Roberta Fica považuje za „udržovača“, ktorý len udržuje to, čo zdedil po predchádzajúcich vládach, ale nikdy nerobí vlastné reformy. Jeho návrat k moci ho prekvapil. Čo ho však neprekvapilo, je razancia, s akou sa Ficova vláda pustila do boja proti vyšetrovateľom, mimovládkam či kritickým médiám. Pretože, ako vysvetľuje Sulík, išlo im o veľa. „Videli, koľko z nich za vlády Igora Matoviča skončilo vo vyšetrovacej väzbe, koľko z nich bolo odsúdených, niektorí išli aj reálne sedieť.“
s Richardom Sulíkom diskutujeme aj o tom:
ako hodnotí túto vládu
prečo odchádza z domácej politiky a či sa v budúcnosti vráti
čo znamená byť eurorealistom a ako sa líši od euroskeptika