Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Esej: Smrť z oblohy IV. Atómová bomba – a čo ďalej?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej

Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki malo byť východiskom z neznesiteľnej situácie vojny, ktorú sa nedarilo ukončiť, počet jej obetí neustále rástol a ďalšie bolo treba očakávať. Ak však použitie atómovej bomby ukončilo jednu éru, otvorilo ďalšiu – s predtým nepoznanými hrozbami a obavami, a rovnako bezprecedentnými dilemami.

Esej: Smrť z oblohy IV. Atómová bomba – a čo ďalej? WIKIMEDIA COMMONS/HIROMICHI MATSUDA 9. august 1945 Koyagi, Japonsko: Oblak po zhodení atómovej bomby na mesto Nagasaki.

atómová bomba prichádza na scénu v kontexte, ktorý už predtým pripravili nové technológie, ktorých ničivosť exponenciálne rástla, s prevratnými vplyvmi na taktiku a stratégiu vojny v industriálnej ére s jej vlastnou dynamikou, ktorá predstihla všetko, čo ľudstvo dovtedy poznalo.

mobilizovaná spoločnosť

Je tu moment masovej mobilizácie. Tá znamenala aj novú relativizáciu v chápaní rozdielov vojenského a civilného sektoru, medzi frontom a zázemím, čo prináša problémy aj pre stanovenie relatívnej dôležitosti a legitimity vytipovaných cieľov. 

V druhej svetovej vojne sa do úsilia angažujú celé národy, ktoré bojujú až do konca. Výsledky frontových činností nevyhnutne závisia od fungovania produkcie, infraštruktúry, mobilizačných mechanizmov v zázemí atď. A ako vieme, k masovej mobilizácii patria aj donucujúce prostriedky a propaganda. Ani tam, kde ide o obranu slobodnej, demokratickej, zastupiteľskej konštitúcie (ktorej politickí predstavitelia sa musia zodpovedať občanom a voličom) proti totalitným a genocídnym režimom (ktorých vodcovia nemajú problém so znovuzvolením), nie je možné opomenúť strašnú skutočnosť, že vo vojne ustupujú vycibrené mravy bokom v prospech surových nevyhnutností. (Posledná téza je klasický postreh, formulovaný v staroveku Thukydidom v Dejinách Peloponézskej vojny v 5. storočí pred Kr.). 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite