nedá sa povedať, že by eurovoľby dopadli prekvapivo; stalo sa len to, na čo dlhodobo poukazovali prieskumy verejnej mienky. Teda to, že podpora pre ľavicové a zelené strany naprieč Európou slabne a podpora pre pravicové a konzervatívne strany stúpa. Neplatí to však univerzálne v každom členskom štáte. A ten výsledný posun doprava nie je ani taký výrazný, ako sa očakávalo.
Na európskej úrovni posilnila krajná pravica len minimálne. Identita a demokracia, európska frakcia, ktorá je v 720-člennom parlamente najďalej vpravo, získala len o 9 kresiel viac (celkovo 58), ako mala predtým, zatiaľ čo Európski konzervatívci a reformisti si polepšili iba o 4 mandáty.
Spomedzi všetkých frakcií najviac narastie Európska ľudová strana, ktorá získa 10 europoslancov. Sila politických strán napravo od stredu sa teda zvýši, nie však zásadne. V europarlamente len trocha zoslabne hlas socialistov, liberálov a zelených.
francúzi idú voliť znova
Úplne iná situácia je, keď sa pozrieme na výsledky eurovolieb v jednotlivých členských štátoch. Triumf krajnej pravice sme mohli vidieť predovšetkým vo Francúzsku. Centristická koalícia prezidenta Emmanuela Macrona utŕžila vo voľbách obrovský debakel – získala len necelých 15 percent hlasov oproti 31 percentám, ktoré dostalo Národné združenie Marine Le Penovej. To vedie charizmatický Jordan Bardella, 28-ročný europoslanec a vychádzajúca hviezda francúzskej krajnej pravice.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.