údaj „80 percent“ sa začal používať v USA zdanlivo s dobrým úmyslom: upozorniť verejnosť na ťažkú situáciu rodín s deťmi s autizmom, potrebu podpory a ústretovosti od vzdelávacieho systému. Nedávno som začula toto číslo z televíznej diskusie: odznelo tam, že 80 percent partnerstiev, ktorým sa narodí znevýhodnené dieťa, sa rozpadá.
výzva môže rodinu posilniť
Ako to teda je? Je miera rozvodovosti v rodinách s deťmi s autizmom skutočne taká vysoká? Našťastie sa z rôznych zdrojov javí, že číslo 80 nie je ničím podložené. Isteže, starostlivosť o takéto dieťa vyvoláva stres. Ten spôsobujú výzvy spojené s hľadaním vhodných terapeutických prístupov, možností vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, s nedostatočnou či rovno žiadnou podporou okolia. Pripája sa sociálna izolácia, finančné problémy (lebo jeden z rodičov často musí zostať doma). A tak sa dá ľahko uveriť, že toto všetko speje k rozpadu manželstva.
Ibaže sú manželstvá, partnerstvá, celé rodiny, a podľa všetkého ich vôbec nie je málo, kde sa usilujú zvládať situáciu spoločnými silami a práve láska k dieťaťu, jeho akceptácia a akceptácia všetkého, čo s tým súvisí, ich veľmi posilní.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.