Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Robíme si hanbu. Na pasoch máme ornament, ktorý Čičmany ani nevidel

.marian Jaslovský .spoločnosť

Stránka Slovenský folklór bez fejku upozornila, že nový dizajn slovenských dokladov obsahuje vektorovú grafiku z fotobanky, ktorá nemá so Slovenskom nič spoločné.

Robíme si hanbu. Na pasoch máme ornament, ktorý Čičmany ani nevidel

„všeumelec, ktorý toto celé spískal, použil grafiku od Agnieszky Murphy (tá istá osoba, čo chrlí všetky tie škandinávske a poľské srdiečka) s komentárom, že grafiky sú inšpirované vzormi z obce Čičmany. Tie kompozície sú však zlé,“ uvádza adminka. „Tu však chcem poukázať na iné faux-pas: príde mi svetová hanba, že na takúto grafiku, ktorá má ozaj predstavovať kus našej identity, sa nenašlo nič lepšie ako grafika z fotobanky, ktorú tlačia kolotočári na tričká a je všetko, len nie jedinečná. Prísamvačku, keby sme nemali eurá, bolo by to aj na bankovkách! Vizuál pasov by mal tvoriť nejaký renomovaný dizajnér, umelec! A zatiaľ tu máme ,slovenské a žiadne iné‘ kompozične zlé, spotvorené Čičmany bez umeleckej hodnoty od poľskej grafičky, stiahnuté z (pravdepodobne americkej) fotobanky. Nezaslúžime si nič iné len tie tričká s nápisom Slovakia a lowiczkým srdcom.“ Adminka naráža na srdce z poľského Łovicza, ktoré sa používa vo vizuále mesta Poprad. Ďalšia adminka, odborníčka na kroje, to komentuje: „Čo už z toho zažívame, my dotknutí, obyvatelia obce, potomkovia a ďalší, čo majú na Čičmany väzbu, momentálne... Proste štve nás to! Obec, ktorú si kdekto trhá ako zdrap!“

Jeden z komentárov to trafil presne: „Ministerka kultúry nepozná rozdiel medzi Desatorom a prísloviami, ministerka zdravotníctva cituje darcom krvi a zdravotníkom Drakulu, a ty očakávaš, že minister vnútra rozpozná poľský fejk od slovenského originálu? Kde žiješ? Príkaz znel jasne: minimalizovať náklady, maximalizovať konečnú cenu. To medzi tým je zisk, o ktorý sa podelia.“

Facebooková stránka Slovenský folklór bez fejku: https://www.facebook.com/SlovenskyFolklorBezFejku 

Instagram: https://www.instagram.com/slovenskyfolklorbezfejku... 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite